E-TANÁCSADÁS

A projekt során elektronikus úton (elsősorban e-mailen, közösségi oldalakon) érkezett kérdésekre adott válaszaink.

Munkatársak: Dr. Hittig Beatrix ügyvéd, addiktológiai konzultáns hallgató és Kaló Zsuzsa nyelvész, viselkedéselemző, akik heti 3-3 órában – egyeztetve – foglalkoznak a beérkező kérdésekkel, majd – a kérdés jellegétől függően – együttesen, vagy külön-külön is válaszolnak.

1.

A szomszéd lány terhes és drogos. Mit tegyen? (e-mail)

Azt tanácsoljuk, hogy ha olyan viszonyban van a szomszédjával, és rá tudja venni, kérjen segítséget az Alapítványunknál: a címünket és az elérhetőségeinket megtalálja a www.jozanbabak.hu oldalon.
Mi elsősorban abban tudunk segíteni, hogy elfogadó környezetben megbeszéljük a várandósság, a droghasználat és az egyéb egészségügyi és szociális életkörülményeket és tanácsot próbálunk adni ahhoz, hogy a várandósságot a lehető legjobb körülmények között élje meg. Alapítványunknál jogász, pszichológus és önkéntesek dolgoznak, akik akár azt is vállalják, hogy a szerhasználó várandós nőt ellátó helyekre kísérjék.
Az az alapelvünk, hogy minden eset egyedi, és mi figyelembe vesszük az egyedi körülményeket.
Amennyiben nem budapesti vagy Budapest környéki lakos, akkor azt javasoljuk, hogy írjon nekünk konkrét kérdéseket, amelyekre legjobb tudásunk és szakértőink segítségével fogunk válaszolni vagy hívjon fel minket és telefonon adunk tanácsot vagy megkeressük a legközelebbi olyan ellátó helyet, ahol tudnak a kérdésére válaszokat adni, a problémáiban segíteni.

Azt is javasoljuk, hogy ha olyan viszonyban van a szomszédjával, akkor próbálja meg értesíteni az érintett családját, hozzátartozóját.

Jogi tanácsadás

Javaslom, hogy keresse fel a lakhely szerinti illetékes addiktológiai intézményt, és kérjen tanácsot.

2.

A szomszéd lány terhes, a párja veri, hallom a falon keresztül. Szerintem mindketten drogoznak is. Mit tehetek?

Két javaslatunk van: ha jóban vannak, akkor próbáljon meg beszélni a szomszéd lánnyal, és - amennyiben bizalmi viszonyba kerülnek - tájékoztassa azokról a lehetőségekről, amelyek bántalmazott nőknek rendelkezésre állnak (mellékeljük azokat a szervezeteket és ingyen hívható telefonszámokat, amelyeken segítséget kérhet).
A másik lehetőség, hogy Ön hívja fel ezeket a telefonszámokat, ha úgy ítéli meg, hogy erre szükség van. Az teljesen az Ön megítélésén múlik, hogy mikor érezi szükségesnek a rendőrség értesítését, de azt javasoljuk, hogy előbb ezeknél a szervezeteknél kérjen bővebb tájékoztatást.
A droghasználat egy komplex jelenség, annak a hátterében több minden állhat, azt gondoljuk, hogy az első lépés az lenne, hogy a várandós nő biztonságban legyen!
Az Alapítványunknál is jelentkezhet: a címünket és az elérhetőségeinket megtalálja a www.jozanbabak.hu oldalon.

Jogi tanácsadás

 Javaslom, hogy a bántalmazott nő tegyen feljelentést  a bántalmazó ellen a lakhelye szerinti illetékes rendőrségen. A bántalmazás a törvény szerint is büntetendő.

3.

Kérdés
A barátnőm terhes és dohányzik, engem ez nagyon zavar. Ő is tudja, hogy árt a babának, de azt mondja, nem tud leszokni. Hogyan segíthetek neki?

Bizonyára már több módon megpróbálta a barátnőjét meggyőzni arról, hogy a dohányzás nem csak számára káros, de a babának is árt vele.
Néha az emberek úgy gondolják, hogy ők a „kivételek”, akik esetében a statisztikák nem lesznek igazak, de az is lehet, hogy pontosan tisztában vannak a kockázatokkal, mégsem képesek változtatni. A nikotinfüggőség az egyik legerősebb függőség, amelyhez sok segítséget lehet kérni akár a háziorvostól is, sokfajta és jól bevált módszerek léteznek, nem csak a reklámokból ismert vagy nagyon drága módszerek közül. Azt javasoljuk, hogy érdeklődjön a házorvosnál illetve beszélje meg a védőnővel a lehetőségeket. Ha nem kap megfelelő választ, akkor forduljon hozzánk, a címünket és az elérhetőségeinket megtalálja a www.jozanbabak.hu oldalon.

Azt javasoljuk, hogy a dohányzás mértékének csökkentését feltétlenül kezdje el a barátnője!
4.
Kérdés
Az anyósom megfenyegetett, hogy elveszik a gyereket, mert néha megiszom egy pohárkával. Mi az igazság?

Önmagában ennyiért nem veszik el.
De tisztában kell lennie vele, hogy a gyereknek árt, ha az őt nevelő szülő súlyosan alkoholizál és a gyereknevelés során is fölmerülhetnek problémák. Ha emiatt nincs megfelelően ellátva a gyermek és már közösségbe jár, emiatt ellenőrzést is kaphat gyermekvédelmi szervektől.

Azt javasoljuk, hogy próbáljon meg segítséget kérni! Mert talán egy kis segítséggel, beszélgetéssel, ha felfedeznénk az alkoholfogyasztás valós okát, akkor meg lehetne szabadulni ettől a szokástól.
A címünket és az elérhetőségeinket megtalálja a www.jozanbabak.hu oldalon.

Jogi tanácsadás

A családjogi törvény szabályozza a gyermekelhelyezés megváltoztatására vonatkozó feltételeket. A gyermekelhelyezés megváltoztatását csak  valame-lyik szülő (esetleg harmadik személy) kérheti a bíróságtól. A kereseti kérelem-ben meg kell indokolni a kérelmezőnek, hogy mire alapozza kérelmét és bizonyítani kell állításait. A bíróság minden esetben nagyon körültekintően jár el az ilyen ügyekben. Kivételesen sürgős esetekben az illetékes gyámhivatal is dönthet.  
5.
Kérdés
Óvónő vagyok, látom, hogy a szomszéd gyerekek gondozatlanok, sokszor sírnak és éhesek. Mások azt mondják, hogy a szülők drogoznak is. Mit tehetek?

A droghasználat egy komplex jelenség, annak a hátterében több minden állhat, azt gondoljuk, hogy az első lépés az lenne, hogy a gyermekek megfelelő környezetben nőjjenek fel.
A személyes és a hivatali mód között választhat, attól függően, mennyire látja megközelíthetőnek a szülőket.
Alapítványunknál is jelentkezhet: címünket és elérhetőségeinket megtalálja a www.jozanbabak.hu oldalon.

Jogi tanácsadás

Javaslom, hogy keresse fel az illetékes gyámhivatalt. Ők hivatalból megnézhetik a család körülményeit és ennek megfelelően intézkedhetnek.

6.
A szüleim elváltak, most nyárom nagyon sokat voltam apával, nagyon jól éreztem magam nála, anyának új barátja van, aki nagyon szigorú, nem szeretnék már otthon lenni, apánál szeretnék maradni. Apának nagyobb lakása is van és egyedül él. Mit csináljak? (Lány, 14 éves)


Ez egy nagyon nehéz helyzet, a szüleid biztosan sokat beszélgettek arról, hogy mi a legjobb megoldás neked.
Azt tanácsoljuk, hogy beszéld meg anyukáddal és apukáddal is a problémádat és azt is hogy eszedbe jutott a költözés. Lehet, hogy ha szólsz anyukádnak arról, hogy miért nem szeretsz otthon lenni, akkor megbeszéli az új barátjával, hogy ne legyen olyan szigorú veled. Vagy a szüleid bármikor megegyezhetnek egy új láthatási rendszerben, hogy több időt tölts az apukádnál.
Ha nem tudod velük megbeszélni és még két hét után is úgy gondolod, hogy szeretnél apukádhoz költözni, akkor keresd meg a GYERMEKJÓLÉTI Szolgálatot ott, ahol élsz, ott a gyermek kérhet szülőktől függetlenül segítséget, ott utánanéznek, hogy mi a módja a költözésnek.

Jogi tanácsadás

Javaslom, hogy ezt a kérdést először beszéld meg az édesapáddal, mert
ő indíthat keresetet az illetékeses bíróságon a gyermekelhelyezés megváltoztatása iránt. Ebben az esetben már a bíróság a te akaratodat is figyelembe veszi.
7.
Intézetben vannak a gyerekek, szeretném őket kihozni, de olyan szomszédok vannak, akik engem is folyton zaklatnak, valószínűleg a gyerekeket is zaklatnák. Mit tegyek? Tehetek-e emiatt bejelentést bárhol?
Azt javasoljuk, hogy, mielőtt magához venné gyermekeit, a lehetőségekhez mérten rendezze a helyzetet, hogy a családi otthon biztonságot jelenthessen a gyermekek számára, és ne álljon fenn az intézetbe való visszakerülés veszélye. Érdeklődjön a nevelési intézetnél, hogy nem tudnak-e segíteni abban, hogy új lakhelyet találjon önmaga és a gyermekek számára. Kérjen ismerősöktől, családtagoktól segítséget akár anyagilag, akár abban, hogy a megfelelő környéket válassza ki!

Ha a bejelentést választja, arra számítson, hogy nem biztos, hogy sikeres lesz és az egy hosszabb, bonyolultabb procedúra lesz.
Bejelentést tehet a helyi gyermekjóléti szolgálatnál, bármilyen jogsegély-szolgálatnál illetve e helyi rendőrségnél. Ha elküldi nekünk a település nevét, ahol él, összeállítunk Önnek egy listát a helyi szervezetről.

Jogi tanácsadás

 Javaslom, hogy először keresse fel a önkormányzat jegyzőjét, ha a zaklatás
 már kimeríti a birtokháborítást is. Például, ha gyakran becsöngetnek, zajonganak az ajtaja vagy az ablaka alatt. Feljelentést tehet a rendőrségen is.
8.
Egy kolléga kérdése, aki gyermekfejlesztő központban találkozott egy kokainhasználó párral, és nem tudja, mit tanácsoljon az édesanyának. A gyermekkel viselkedési zavarai miatt járnak a gyermekfejlesztő központba. Az anya évekkel ezelőtt szerhasználó volt, de felépült, az apa sosem használt korábban illegális szereket. Az utóbbi pár hónapban azonban az apának jól jövedelmező állása lett, és kokainhoz jutott, amit hazavitt, és rábírta az anyát, hogy használjanak kokaint újra együtt. Az anya saját bevallása szerint nagyon visszaszokott a kokainra, és az apa is, ráadásul nagyon nagy mennyiség van otthon, nagyon nehéz megállnia, hogy ne használja. A gyermek nagyon jó alvó, de amikor a szülők kokainoznak, akkor rendszeresen felébred éjszaka, a férfi olyan helyen hagyja a szert és a szerhasználat eszközeit, ahol a gyermek is elérheti. Emellett a gyermeknek súlyosbodtak a viselkedési zavarai. Anyagilag függ az anya a férfitól. Fél, hogy kicsúszik a kontroll a kezéből, fél, hogy árt a gyereknek, de nem akarja a férfit sem elveszíteni. A férfi nem tudja, hogy ezt elmondta a gyermekközpont vezetőjének.
A gyermekközpont vezetője nem tudja, hogy mit tanácsoljon, nem ért a szerhasználókhoz, mi jelent valódi veszélyt a gyermekre, mit tanácsoljon.

Azt javasoljuk a kollégának, hogy igyekezzen a bizalmi kapcsolatot fenntartani a kliensével, és figyelje a gyermek viselkedési változásait. Ha sikerül a bizalmi kapcsolatot fenntartani a klienssel, akkor egy idő után javasolhatja azt, hogy felkeressen minket vagy más önsegítő vagy alacsonyküszöbű szolgáltatást. Elsősorban olyan csoport lenne jó, ahol már olyan felépült szerhasználók vannak, akik szülők is egyben, javasoljuk, hogy nézze a NA csoport honlapját, illetve mi is utánakérdezünk, hogy van-e jelenleg ilyen működő csoport.
Félő, hogy mivel tapasztalt szerhasználó, elkezdi a gyermekközpont vezetőjét is manipulálni, letagadja az egész beszélgetést a gyermek védelme érdekében. Azt is javasoljuk, hogy az anyának tanácsolja azt – ha újra van lehetőség erről a témáról beszélni vele - , hogy, amikor otthon kokainoznak, akkor lehetőleg a gyermek ne aludjon ott (a nagymamánál egyébként is szokott aludni) illetve a nő elsősorban magáért vállaljon felelősséget, a férfiért majd azután, amikor ő már újra meg tudja állni, hogy szert használjon. Hosszú távon érdemes arra kondicionálni az anyát, hogy igyekezzen kialakítani a férfitól független életvitelt, amelyben felelősséget tud vállalni a gyermekért. Azt is fontosnak tartjuk, hogy gyermeket ne veszítsék szem elől, vagyis lehetőleg maradjon minél tovább a gyermekfejlesztő központ kliense (lévén, hogy ez fizetős szolgáltatás, ez felvet etikai kérdéseket, de egy idő után más intézmények felé is lehet őket terelni).

Jogi tanácsadás

Javasolom az édesanyának, hogy keresse fel az illetékes gyámhivatalt, és
Kérje a gyermek védelembe vételét. Ebben az esetben egy családsegitő rendszeresen adhatna tanácsot és figyelemmel kísérhetné a család életét.
 Ha súlyos a szülök drogfüggősége,  és ezt a hivatal észleli, a gyermeket a családból is kiemelheti.
9.
Szomszéd csávó üti a nőjét, aki vak. Van egy bölcsődés korú gyermek. Mit lehet ilyenkor tenni? Ha feljelentem, automatikusan elveszik a gyereket?
Arra, hogy mit lehet tenni két javaslatunk van: ha jóban vannak, akkor próbáljon meg beszélni a szomszéd lánnyal, és - amennyiben bizalmi viszonyba kerülnek - tájékoztassa azokról a lehetőségekről, amelyek bántalmazott nőknek rendelkezésre állnak (mellékeljük azokat a szervezeteket és ingyen hívható telefonszámokat, amelyeken segítséget kérhet).
A másik lehetőség, hogy Ön hívja fel ezeket a telefonszámokat, ha úgy ítéli meg, hogy erre szükség van. Az teljesen az Ön megítélésén múlik, hogy mikor érezi szükségesnek a rendőrség értesítését, de azt javasoljuk, hogy előbb a civil szervezeteknél kérjen bővebb tájékoztatást.
Ha a bejelentést választja, arra számítson, hogy nem biztos, hogy sikeres lesz és az egy hosszabb, bonyolultabb procedúra lesz, ahol Önnek is tanúskodnia kell, bíróságra járnia stb.
Bejelentést tehet a helyi gyermekjóléti szolgálatnál, bármilyen jogsegély-szolgálatnál illetve e helyi rendőrségnél. Ha elküldi nekünk a település nevét, ahol él, összeállítunk Önnek egy listát a helyi szervezetekről.

Nem, automatikusan nem veszik el a gyermeket, az egy hosszabb jogi és gyermekjóléti folyamat része.

Jogi tanácsadás

Javaslom, hogy az esetet jelentse az illetékes gyámhivatalnál. Nagyon fontos lenne , hogy a bántalmazott nő segítséget kapjon. A gyermek elhelyezése gyámhivatali vagy bírósági hatáskör.
10.
Szomszéd csávó szemmel láthatóan strici. Újra és újra megjelennek nála nőcik, de a saját nőjét is futtatja. A saját nője is terhes. Ezek a nőcik egy rövid ideig, mintha „csicskák” lennének (pl. elmennek vásárolni, leviszik a kutyát sétálni), aztán eltűnnek. Mindemellett több pitbullja van, úgy tűnik, mintha tenyészteni kezdte volna (egy gangos házban). Az egyik kutya alultápláltnak tűnik, és olyan mintha agresszív lenne velük (is). Mi a teendő? Névtelen bejelentés?
Mi elsősorban terhes nőket érintő problémákkal foglalkozunk, ezekkel kapcsolatban tudunk több tanácsot adni.
Azt tanácsoljuk, hogy elsősorban a nővel próbáljon meg kapcsolatba kerülni, vagy ha már olyan viszonyban van a szomszédjával, és rá tudja venni, kérjen segítséget az Alapítványunknál: a címünket és az elérhetőségeinket megtalálja a www.jozanbabak.hu oldalon.
Mi elsősorban abban tudunk segíteni, hogy elfogadó környezetben megbeszéljük a várandósság, a droghasználat és az egyéb egészségügyi és szociális életkörülményeket és tanácsot próbálunk adni ahhoz, hogy a várandósságot a lehető legjobb körülmények között élje meg. Alapítványunknál jogász, pszichológus és önkéntesek dolgoznak, akik akár azt is vállalják, hogy a szerhasználó várandós nőt ellátó helyekre kísérjék.
Az az alapelvünk, hogy minden eset egyedi, és mi figyelembe vesszük az egyedi körülményeket.
Amennyiben nem budapesti vagy Budapest környéki lakos, akkor azt javasoljuk, hogy írjon nekünk konkrét kérdéseket, amelyekre legjobb tudásunk és szakértőink segítségével fogunk válaszolni vagy hívjon fel minket és telefonon adunk tanácsot vagy megkeressük a legközelebbi olyan ellátó helyet, ahol tudnak a kérdésére válaszokat adni, a problémáiban segíteni.

Azt is javasoljuk, hogy ha olyan viszonyban van a szomszédjával, akkor próbálja meg értesíteni az érintett családját, hozzátartozóját. Ez gyakran nagyon nehéz feladat, hiszen pont azért kerülhetett ez a személy ilyen kiszolgáltatott helyzetbe, mert hasonló bántalmazó, elhanyagoló környezetben nőtt fel.

Ha a bántalmazott nem akar semmilyen civil szervezettel kapcsolatba kerülni, nem tanácsoljuk, hogy egészen konkrét ötleteket adjon a nőnek, mert ezekben a helyzetekben ez gyakran visszajut a bántalmazó fülébe, és akkor Önnek lehet gondja abból, hogy segíteni próbált.

A kutyatenyésztésnek szigorú szabályai vannak, erről bővebb információkat a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületének oldalán (http://www.kennelclub.hu/cont/index.html) talál, ahol a megadott e-mail címeken és telefonszámokon vagy ügyfélfogadási időben bizonyára tájékoztatást adnak Önnek.

Jogi tanácsadás

Ebben az esetben kevés lehetőség van a jogi megoldásra. A kutyák tekintetében javaslom, hogy az illetékes állatvédőknél tegyen bejelentést.
11.
Egy alacsonyküszöbű szolgáltatásban dolgozó kolléga kérdése: konzultációs helyzetben egy kliens – intoxikált állapotban: biofüvet szívott - bevallotta, hogy 10 éve megölt valakit. Részletesen elmesélte, hogy egy barátjáról volt szó, aki elárulta őt, és a kliens nem szereti a spicliket. Elmondta, hogy többször megszúrta késsel, aztán eltemette valahol egy erdőben. Ugyanakkor fél óra alatt nagyon sok történetet elmesélt, voltak benne ellentmondások, logikai bukfencek, 21 évesen olyan élettörténetet mesélt, mint egy 40 éves.
Kérdés, hogy igaz-e ez az egész, és mit tehet ilyenkor egy konzulens.
Anonim szolgáltató általában mit tehet ilyen bizonytalan helyzetben?

Mi elsősorban terhes szerhasználó nőket érintő problémákkal foglalkozunk, ezekkel kapcsolatban tudunk több tanácsot adni, de a fenti problémáról az alacsonyküszöbű szolgáltatások tekintetében tudunk válaszolni.
Egy találkozás alapján nagyon nehéz megítélni egy személyről, hogy az általa mondott különböző történetek valósak vagy kitaláltak, intoxikált állapota vagy valamilyen pszichiátriai betegsége miatt meséli el azokat, van valós alapjuk vagy konfabulál. Ahhoz, hogy ezeket nagyjából megállapíthassuk több alkalmas találkozásra, szakmai kompetenciára vagy különböző neuropszichológiai mérőeszközökre van szükség.
Ebben az esetben az alacsonyküszöbű szolgáltatásnak az lehet e funkciója, hogy a klienssel bizalmi kapcsolatot alakít ki, s ha alkalma nyílik rá, akkor visszakérdez a hasonló történetekre, ellenőrzi, hogy egyáltalán emlékszik-e a rá a kliens vagy teljesen másképpen mesél róla. Érdemes a konzulensnek is lejegyeznie a történeteket, ahogyan először hallotta, hogy aztán összehasonlítható legyen a későbbi verziókkal.

Mivel az alacsonyküszöbű szolgáltatás lényege az, hogy a szolgáltatás igénybevételéhez nem szükséges a kliens személyazonosságát bizonyítania, ezért az ehhez hasonló helyzetekben (pl. gyermekbántalmazás) a konzultáns nehéz helyzetben van, azt javasoljuk, hogy konzultáljon a problémáról jogi képviselővel is és ha lehet, vegyen igénybe szupervíziót.

Jogi tanácsadás

A konzulenst is köti a titoktartási kőtelezettség.

12.
Vidéki lány telefonon jelentkezett be, aggódva mondta el, hogy a  14. hétben volt, amikor észrevette, hogy terhes. Korábban súlyos szerhasználó volt, aztán börtönbe került, ahonnan több mint fél éve került ki, azóta csak rekreációs céllal használ szereket, de pont az elmúlt időszakban (pl. szilveszter) elég sokat használt. Örül a terhességnek, de aggódik a baba egészsége miatt. A magzat apja nem akarja vállalni a gyermeket. A telefonáló együtt él az édesanyjával, aki nagyon örülne egy unokának, mindenben segítene neki.
 Amióta tudja, hogy terhes, minden szerhasználatot abbahagyott.  Szeretne olyan szakemberekkel konzultálni, akikkel őszinte lehet, akiktől válaszokat kaphat a kérdéseire, ahol elmondhatja a kételyeit.

Azt tanácsoljuk a lánynak, hogy, ha megteheti, jöjjön el hozzánk, hogy részletesen át tudjuk beszélni a szociális, egészségügyi életkörülményeit, illetve leginkább azért, hogy konzultálni tudjon a nőgyógyászunkkal, aki megvizsgálja és elkezdheti/folytathatja a terhesgondozást. Elkérjük az e-mail címét és elküldjük neki a hasznos információkat tartalmazó füzetünket, hogy addig is tájékozódhasson az állapotáról, a terhesgondozás és –ellátás körülményeiről. Az első trimeszterben füvet, kristályt és alkoholt fogyasztott, néhány alkalommal nagyobb mennyiségben (pl. szilveszter), dohányzik. A dohányzást nem tudja letenni, de minimálisra csökkentette, viszont, amióta tudja, hogy gyermeket vár, azóta minden szer használatát felfüggesztette. Elmondtuk neki, hogy azzal tud jelenleg a legtöbbet tenni a babájáért ha fenntartja ezt a fajta mértékletességet és a lehető legnyugodtabb marad, illetve javasoltuk neki az egészséges táplálkozást és a vitamin szedését.
Személyes konzultációt beszélünk meg.

13.
Kolléga kérdése: az utóbbi időben több visszaeső kliens számolt be gyermeke elhanyagolásáról, az egyik kifejezetten úgy nyilatkozott, hogy „Szoktam vele foglalkozni, amikor beszúrom magam.”
Mit lehet tenni, ha a segítő úgy érzi, hogy a gyermek jobb helyen lenne intézményben?

A gyermekek elhanyagolása, veszélyeztetése vagy bántalmazása esetén az alábbi OGYEI módszertani füzetet tekintjük irányadónak:

http://www.ogyei.hu/upload/files/A%20gyermekbantalmazas.pdf

Próbáljon meg úgy beszélgeti a klienssel, hogy együtt meg tudják fogalmazni a kliens problémáit.
Azt javasoljuk, hogy először próbáljon meg Ön beszélgetni a klienssel arról, hogy hogyan képzeli el a gyermeknevelést és a jövőjüket, további tippek indirekt kérdések feltevésére.
35. oldal




Amennyiben úgy ítéli meg, hogy a gyermek valóban veszélyeztetett, az alábbi civil szervezetekkel is kapcsolatba léphet:

37. oldal:


Az alábbi szakirodalmat javasoljuk elolvasásra:
G.G. Barnes: Nem véletlen sérülések
Insoo Kim Berg: Konzultáció sokproblémás családokkal
S. Freiberg: Elhagyott anya – elhagyott gyermek
Rudestam – Frankel: Sokszorosan bajbajutott családok kezelése
Kerezsi Klára: A védtelen gyermek
Dr. Takács Bernadett: Agresszió és empátia
Persányi Norina: Az erőszak pszichiátriai és pszichológiai vonatkozásai
Módszertani füzet - A gyermekvédelmi feladatot ellátó szervek szerepe és felelőssége a gyermekbántalmazás és elhanyagolás megelőzésére és kezelésére 2004.
http://www.amnesty.com/
http//www.unicef.org/



Jogi tanácsadás

Javaslom a kollegának: ha úgy érzi, a gyermek veszélyeztetve van, ezt jelezze az illetékes gyámhivatalnál. A gyermek testi,  lelki és szellemi fejlődése az elsődleges szempont. A gyermek elhelyezése történhet másik szülőnél,  nagymamánál , akár harmadik személynél is. Gyámhivatal vagy bíróság dönt ilyen esetekben.

14.
Mi az a „dizájner drog”? Van információ arról, hogy mit okoz várandós nőknek, ha ezt használta az első trimeszterben? Mit csináljunk egy olyan kismamával, aki minden ellátási formát, segítséget megtagad, és hozzátok sem akar elmenni?

Az utóbbi 3 évben jelentősen megváltozott a szerkínálat Budapesten, a 8. kerületben. Megjelentek az úgynevezett „dizájner drogok” a pszichoaktív szerek piacán, és teljesen kiszorították a „régi szereket” mint például a heroin vagy az ecstasy.
A legnagyobb problémát az jelenti, hogy ezeket  a szereket online árusítani tudják illetve azért is, mert gyakran a díler sem tudja, hogy pontosan mit árul különböző fantázianevekkel illetik pl. Kati, Zsuzsi, kristály.
Általában stimuláns és hallucinogén hatásról számolnak be, amely gyakran párosul enaktogén és disszociatív hatással. Különösen figyelni kell ezeknél a szereknél arra, hogy alkohollal együtt ne használják, mert a beszámolók alapján az különösen veszélyes lehet (ön- és közveszélyes).
Nincsenek adatok az „új szerek” összetételéről, a kapható anyagok összetevőiről, koncentrációjáról. A további adatokért lásd. Dr. Rácz József pszichiáter, a Kék Pont Drogambulanica igazgatójának legfrissebb adatokat bemutató előadását. http://prezi.com/gxye-dt54lqt/jozsefvarosi-kef/.
Amiatt, hogy a kínálat ilyen gyorsan változik, ezért nincsenek kutatási adatok sem arra vonatkozóan, hogy pontosan milyen hatásra kell számítanunk, különösen egy esetleges várandósság esetén milyen hatása van a magzatra.

A fentiek alapján nagyon fontosnak tartjuk az említett személy minél előbb szakellátóba kerüljön (pl. Kék Pont Drogambulancia). Amennyiben szeretné megtartani a gyermekét, akkor jó lenne hozzánk irányítani, amennyiben – legvégső esetben – nem hajlandó semmilyen együttműködésre, akkor szükséges segítséget nyújtani abban, hogy megfelelő egészségügyi intézménybe kerüljön.

15.
Egy anya külföldön dolgozik, amikor hazajön szeretné minél többször látni a gyermekeit. Azt ajánlották egy anyának a gyerekvédelemnél, hogy ne látogassa túl gyakran a gyerekeket (5 gyerek 12 évtől 18-ig), mert „rosszat tesz nekik”, inkább látogassa őket csak havonta egyszer. A középső lány a látogatások után ellenáll mindenfajta kommunikációnak, nem hajlandó enni és beszélni másokkal, mert arra számít, hogy az anya hazaviszi.
Az anya elhiszi, amit a gyerekvédelemnél tanácsoltak neki, de azért vannak aggályai.
Érzelmileg nehezen kezeli, problémaként kezeli a helyzetet.
Azt kérdezi, hogy létezik-e ideiglenes határozat arra, hogy otthon legyenek nála a gyermekek amíg Magyarországon tartózkodik (ez kb. 3 hónap egy évben)?
Pszichológiai szempontból semmiképp nem javaslom, hogy kevesebbszer látogassa a gyermekeit, inkább arra koncentráljon, hogy
1. próbálja megértetni a gyerekekkel, hogy miért kell elmennie vagy miért nem tudja magával vinni őket. Az, hogy a lánya így reagál teljesen normális reakció, ezzel tudja kifejezni az érzelmeit, az Önhöz való kötödését, az intézménnyel szembeni ellenállását;
2. használjon minél több kommunikációs módot arra, hogy a gyermekekkel tartsa a kapcsolatot: telefon, hagyományos levél, e-mail stb.;
3. igyekezzen minél pontosabban megmondani, hogy mikor jön legközelebb és a gyerekekkel együtt találjanak ki olyan módszert, amivel a két látogatás közötti időt lehet számolni pl. mindig olyan hosszúságú gyöngysort fűzni együtt, amennyi nap el fog telni a következő látogatásig.
Sok sikert a továbbiakban!
Jogi tanácsadás

Javaslom, hogy kérje az illetékes gyámhivataltól a gyermekláthatás szabályozását és a gyermekek nyári nála történő ideiglenes elhelyezését. A gyermekeknek  joguk van arra,  hogy szüleikkel kapcsolatot tartsanak a törvényben meghatározott feltételek szerint.  A gyermekek érdekeit az szolgálja , ha minél többet láthatják szüleiket és minél szorosabb kapcsolatot tartanak velük.
16.
Ha kiviszi a gyereket (4 éves) Svájcba, annak van-e valamilyen akadálya jogilag és milyen pszichés következményei lehetnek?
Ha kint beíratja óvodába, akkor kaphatja-e Magyarországról a családi pótlékot?
Egy 4 éves gyermek nagyon jól tud alkalmazkodni az új helyzetekhez, akkor, ha a lehető legjobban érti, hogy mi történik vele.
1. Ezért érdemes sokat beszélgetni vele az utazás előtt arról, hogy hova mennek, mikor indulnak, mivel utaznak, tehát az utazás lehető legpontosabb körülményeit beszéljék át vele, hogy ne érje teljesen váratlanul, hogy kiszakítják az addigi megszokott környezetéből.
2. Továbbá a gyermeknek a lehető legfontosabb a napirend. Fontos, hogy az új lakhelyen is hasonló napirend szerint éljen, min otthon, igyekezzen ezt megtartani;
3. A gyermeknek nem kell sok játék, de a kedvenc játékait azért érdemes magukkal vinni.

Az, hogy milyen pszichés következményei lesznek egy új országba költözésnek, nehéz megjósolni, de a fentiek figyelembe vételével sokat enyhíthetünk a gyermek esetleges rossz érzésein, honvágyán stb. Ne feledje, hogy a gyermek-nek az a legfontosabb, hogy az anyja mellette legyen!


Jogi tanácsadás

Tisztában kell lenni azzal,  hogy a törvény mitől teszi függővé kiskorú gyermek hosszabb időre történő külföldre vitelét. Ennek feltétele, hogy mindkét szülő járuljon hozzá. Ha a szülők elváltak, a másik szülő írásos hozzájárulása kell a gyermek hosszabb időre történő külföldre viteléhez.  Ha az anyuka a külföldi munkavállalást bejelentette, és gyermekét magával vitte, a családi pótlék nem jár.
17.
Milyen következményei lehetnek annak, ha megtudják Magyarországon, hogy Svájcban prostitúcióval foglalkozom? Elvehetik-e a gyerekemet, aki itthon él?

Magyarországon a társadalom rendkívül előítéletes a prostitúcióval szemben, így nagy eséllyel nehezebb lesz a környezetével megértetni a szándékait. A gyermekének (nem mondja meg hány éves) fontos, hogy minél őszintébben, hitelesebben elmondja azt, hogy menni ideig lesz távol, illetve fontos, hogy felkészítse a közvetlen környezetét a gyermekgondozásra és a gyermek napirendjére, szokásaira.
Jogi tanácsadás

A prostitúció a magyar törvények szerint büntetendő, de nem jár automati-kusan azzal, hogy a gyermeket automatikusan elvegyék édesanyjától. Ha egy rosszakaró, aki tud az anya ilyen foglalkozásáról, és ezt  bejelenti a gyámható-ságnál, megindulhat egy eljárás, de igen súlyos indok kell ahhoz, hogy a gyermeket elvegyék anyjától,  ha megfelelően gondoskodik a gyermekről, akár úgy is, hogy más személy segítségét veszi ehhez igénybe. A prostitúció egymagában nem indok arra, hogy a gyermeket elvegyék, , feltéve, hogy  a mama e tevékenysége nem veszélyezteti a gyermek testi-lelki és szellemi fejlődését.
18.
Az eset Svájcban történt. Munka (prostitúció) közben bántalmazta egy férfi kb. 1 évvel ezelőtt.
Pszichológiai- és fizikoterápiára járt.
Azt javasolták neki, hogy jöjjön haza, mert nem tudnak továbblépni. PTSD tünetei vannak.
Milyen lehetőségei lennének itthon, hogy folytassa a terápiát?
Mi lenne a megfelelő terápia neki?

Ha a pszichológiai- és fizikoterápiát szeretné folytatni, akkor az egészségügyi ellátórendszerben a háziorvosnál kell beutalót kérnie a szakellátásokra.
Amennyiben nyitott az alternatív terápiás módszerekre, akkor a művészetterápiákat javasoljuk, azon belül is a színházterápiát.
A Józan Babák Klubnak rendszeresen vannak ún. playback színház előadásai.
A playback egy interaktív, improvizatív színházi forma: a színészek az előadás során a nézők elmesélt érzéseit, hangulatait, történeteit, élményeit játsszák el, játsszák vissza.

A Józan Babák Playback színház előadásainak időpontjait, ízelítőt az előadásokból itt találhat: http://jozanbabakplayback.blogspot.hu/

Várjuk szeretettel előadásunkra (amelyek ingyenesek)!
Üdvözlettel
19.
Mire jó ez EU-s TAJ kártya?

Az igénybe vehető egészségügyi szolgáltatások köre:
Egy másik tagállamban a magyar egészségbiztosítás terhére vehetők igénybe azok az egészségügyi szolgáltatások, amelyek az adott tagállamban való átmeneti tartózkodás során orvosilag szükségessé válnak.
A szolgáltatás orvosilag szükséges jellegét a kezelőorvos bírálja el, ennek megfelelően a Kártyával közvetlenül az adott tagállam társadalombiztosítási/egészségbiztosítási szervével szerződéses kapcsolatban álló egészségügyi szolgáltatóhoz kell fordulni. Az egészségügyi szolgáltatónak úgy kell ellátnia a magyar biztosítottat, mintha az adott tagállamban lenne
biztosított.
Ez egyben azt is jelenti, hogy:
 a Kártyát csak az adott állam társadalombiztosítási szervével szerződött
szolgáltató fogadja el,
 az adott állam társadalombiztosítása/egészségügyi szolgáltató által
nyújtható ellátások igénybevétele esetén, és
 az adott tagállamban biztosítottak által is fizetendő önrészekre/kötelező
hozzájárulásokra a Kártya nem nyújt fedezetet.
Az ellátási csomag, így az orvosilag szükséges ellátások köre tagállamonként eltérő, és emiatt előfordulhat, hogy bizonyos típusú ellátások – pl. mentés – esetén a Kártyát nem fogadják el.
Forrás:
http://www.oep.hu/pls/portal/docs/PAGE/LAKOSSAG/OEPHULAK_EBELLAT/EUELLATASOK/EU_KARTYA_20121024.PDF

20.
Mit tehet egy nő, akinek több abortusza volt és ennek következtében nemcsak lelki nehézségei vannak (félelem a párkapcsolatoktól, a teherbeeséstől, visszatérő negatív gondolatok, bűntudat, rémálmok a meg-nem-született gyermekekről stb.), de testi tünetei is vannak: sorozatos megfázások, vérszegénység, szédülés formájában?
A szorongására kapott gyógyszert és rövid terápiákon részt vett, de szeretne kiegyensúlyozottabb életet élni.
A feldolgozatlan traumák gyakran okoznak testi tüneteket (szomatizáció). Az abortusz érhető módon traumát okoz. Ha nem kér segítséget a tünetek várhatóan rosszabbodni fognak.
Azt tanácsoljuk, hogy újra keresse fel háziorvosát és kérjen beutalót hosszabb terápiára, ahol feldolgozhatja a veszteségeit. Amennyiben Budapesten lakik ajánljuk a Józan Babák Klubban igénybe vehető ingyenes, anonim személyes pszichoszociális konzultáció lehetőségét, ahol segítünk megtalálni a megfelelő szakembert és módszert.
21.
Két éve meghalt a barátja, járt terápiára, de még nem tudta feldolgozni.
Gyógyszert nem szedett, de még a mai napig jár terápiára.
Mitől lehet? Mit lehet tenni?

Jó lenne tudni, hogy pontosan milyen terápiára járt és az mennyire volt hatékony számára.
Érdemes elgondolkodni azon, hogy más módszert válasszon, esetleg önsegítő csoportokat keressen, ahol olyan személyekkel találkozhat, akik hasonló traumákon mentek/mennek keresztül és alternatív megoldási javaslatokat adhatnak egymásnak.

Amennyiben nyitott az alternatív terápiás módszerekre, akkor a művészetterápiákat javasoljuk, azon belül is a színházterápiát.
A Józan Babák Klubnak rendszeresen vannak ún. playback színház előadásai.
A playback egy interaktív, improvizatív színházi forma: a színészek az előadás során a nézők elmesélt érzéseit, hangulatait, történeteit, élményeit játsszák el, játsszák vissza.

A Józan Babák Playback színház előadásainak időpontjait, ízelítőt az előadásokból itt találhat: http://jozanbabakplayback.blogspot.hu/

22.
Hangja alapján tinédzser telefonáló arról érdeklődik, hogy milyen alternatív fogamzásgátlási módszerek vannak, mert a barátja nem hajlandó óvszert használni.
Vannak alternatív fogamzásgátlási módszerek (gyógyszer, krémek stb), ezekről több helyen is tájékozódhat, de mindegyik módszer előtt érdemes a háziorvosához fordulni, aki különböző szűrővizsgálatokra küldi, amelyekkel megelőzhetőek az adott módszerrel járó egészségügyi kockázatok.
Azt javasoljuk, hogy ezeket a módszereket, csak akkor vegye igénybe, ha tartós kapcsolatban él illetve felhívjuk a figyelmét arra, hogy az óvszer a legjobb módszer a nemi betegségek elleni védekezésre.

Ha van internetes hozzáférése, javasoljuk, hogy olvasson el az ismertetőket a www.fogamzasgatlas.hu oldalon
23.
Barátnőm sokat szív, a hatodik hónapban van. Én aggódom, hogy mennyire befolyásolja ez a magzatot?
Barátnőként nem befolyásolhatja közvetlenül a várandós kismama életvitelét, de mindenképpen fontos, hogy ilyen esetben a kismama környezete támogató maradjon, és ne váljon elítélővé vele szemben.
Legfontosabb a mértékletesség, és ha tudja, fokozatosan csökkentse a mennyiséget.
A kannabiszhasználat magzatra gyakorolt bizonyítottan ismert hatása a dohányzáséhoz hasonló: a csecsemő kisebb súllyal születik meg.
A rendszeres használatnak a 6 vagy annál több alkalom/hét számít, ekkor lehetnek elsősorban komplikációk.  
24.
A szállón, ahol élek kiderült, hogy HIV pozitív vagyok, emiatt ki akarnak tenni. Mit tehetek?
A HIV ma már kezelhető betegség, de a fertőzésveszély miatt elővigyázatos életvitelt követel meg egyénileg és közösségben élve is.
Ugyanakkor Magyarországon még sok hiedelem és előítélet kapcsolódik a betegséghez. Érdemes szakember bevonásával konzultálni a vezetőséggel és megkeresni a legjobb megoldást az Ön számára.
Javasoljuk az Anonym AIDS Tanácsadó Szolgálattal vegye fel a kapcsolatot:
www.anonimaids.hu
segitseg@anonimaids.hu

25.
Mit tehetek olyankor, ha éppen menekülök otthonról, valaki elől, aki fenyegetően lép fel velem és a gyerekeimmel szemben, és nem kapcsolható a krízisvonal?
Bármilyen közeli alacsonyküszöbű szolgáltatónál jelentkezhet. De ha az sem sikerül, akkor hívja a mentőket. Ha már eljutott az elhatározásig, hogy elmegy otthonról, akkor ne tántorítsa el az, hogy nem tudja elérni a krízisvonalat!
Fontos, hogy tudja ilyenkor nem szabad visszamennie a személyes holmijaiért!
Ilyenkor az a legfontosabb, hogy minél hamarabb, minél távolabb kerüljön a helyszíntől és a személytől, aki fenyegetően lép fel.
Ha már elkerült biztonságos helyre, akkor senkinek ne árulja az új tartózkodási helyét.
Ne aggódjon azon, hogy miből fog eljutni a védett helyre, van arra lehetőség, hogy utazási költséget támogassák szociális intézmények.
Ha gyereke van, ne hagyja otthon őt/őket, hanem vigye magával, vannak olyan helyek, ahol együtt fogadják az anyákat és a gyerekeiket.
Ha nem az apa/élettárs a fenyegető, olyan helyszínek is vannak, ahová a társsal lehet menekülni.
Az átmeneti elhelyezés 30 napig tart, utána keresnek tartós tartózkodási helyet.
Jogi tanácsadás

Javasolom az édesanyának, hogy ilyen helyzetben nyugodtan forduljon a rendőrséghez.
 A rendőrök kimennek  a helyszínre és jegyzőkönyvet vesznek fel az esetről, esetleg intézkedéseket tesznek.

A másik megoldás lehet , hogy bírósághoz fordul és kéri a zaklató személy távoltartását  nem peres eljárásban. A kérelmező félnek bizonyítani kell a
bántalmazás  vagy zaklatás tényét. Peres eljárásban is kérhet kizárólagos lakáshasználatot ideiglenes intézkedéssel.
26.
Mi számít bántalmazásnak? Úgy érzem, engem bántalmaznak. Fizikailag ugyan nem bántanak, de folyamatosan veszekednek, káromkodnak velem, fenyegetnek, félelemben tartanak, soha semmi nem jó, amit csinálok.
Igen, ezt a fajta bántalmazást érzelmi erőszaknak is hívják.
Az alábbi honlapon talál egy olyan szórólapot, amely tartalmaz egy kérdőívet is. A kérdőív kitöltése segít felismerni az érzelmi bántalmazás jellegét és súlyosságát és további iránymutatást ad:
www.nane.hu/kiadvanyok/szorolapok/erzero.pdf
„Fontos tudnia, hogy az alkalmankénti bántás nem ugyanaz, mint a bántalmazás. Időnként mindenkivel előfordulhat, hogy türelmetlen vagy fáradt, és ezért goromba, vagy valami Ilyen módon megpróbál uralkodni a másik felett. Egy jól működő kapcsolatban ezek az epizódok ritkán történnek meg, és meg lehet őket beszélni. Az érzelmi bántalmazás alapja az egy irányúság és a rendszeresség, amellyel az egyik fél a másikat az érzelmein keresztül uralom alatt tartja.

Ha Ön úgy érzi, Önnel is ilyesmi történik, meg kell törnie a hallgatást és az elszigeteltséget. Beszéljen a dologról olyan emberekkel, akik tudják, hogy mi történik Önnel, és gyakorlati segítséget tudnak nyújtani abban, hogy mit tehet.”
NANE Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület
1447 Budapest, Pf. 502.; Telefon: 36-1-267-4900
Segélyvonal: 06-80-505-101 szerda kivételével 1800–2200
info@nane.hu; www.nane.hu


Jogi tanácsadás

A családon belüli erőszak fogalma alatt azt értjük, ha az egyik házastárs vagy élettárs,  a mási házastárs vagy élettárs ellen,  olyan magatartást tanúsít, amely megvalósítja a  testi, a  lelki és szóbeli bántalmazást

A családon belüli erőszak  nemcsak fizikai bántalmazást jelent. A szóbeli erőszak lehet a másik fél sértegetése , gúnyolása, bántással való fenyegetés.
A lelki erőszak alapvető érzelmi igények megtagadása a másik féltől. Váljon el apárjától.

27.
Mi történik akkor, ha a terhes vagyok és a gyermekem apját körözik. Jelenleg egy tanyán élünk, ahol nincs víz, a kutat elkezdtük ásni, de még nem értünk a végére. Van még két másik gyerekem.
Nem szeretnénk, ha elvinnék a páromat, mert itt nem tudunk egyedül élni, főleg úgy, hogy nemsokára megszületik a baba.
Büntetőjogilag érintett vagyok a párom ügyében vagy sem?
Milyen segítséget kérhetek, ha mégis egyedül maradnék a gyerekekkel?
Lelkileg ez egy nagyon megterhelő helyzet az egész család számára. A folyamatos feszültség nem tesz jót a gyerekek és a magzat fejlődésének, de az anya fizikai és pszichikai állapotára sem.
 A jogi következményekről a jogász kolléga fog nyilatkozni (megkérjük, hogy adja meg a telefonszámát, amin visszahívhatjuk).
Érhető, hogy az lenne a legjobb, ha a család együtt maradhatna egy biztonságos, nyugodt környezetben, de mivel ez az elbeszélt esetben folyamatos bizonytalanságban van, ezért azt javasoljuk, hogy amennyire lehetséges igyekezzen a férjén kívüli kapcsolatait megerősíteni, újrarendezni (pl. családdal, rokonokkal, régi barátokkal). Nyilván azért választották a tanyát lakhelyül, hogy távol tartsák magukat a „veszélyeztető” helyzetektől, de 3 gyerekkel szükség van arra, hogy valamilyen módon az anya szorosabbra tudja fűzni a kapcsolatot más személyekkel.
A másik két gyerek iskoláskorú, az apánál vannak elhelyezve.
A védőnő egy városi címen látogatta meg őket, ahová az anya be van jelentve, azt tervezi, hogy így is fog maradni ez a helyzet, amíg a tanyán nem lesznek megfelelő életkörülmények.
Azt javasoljuk, hogy ha megteheti legalább az első 3 hónapban tartózkodjon olyan helyen a kisbabával, ahol könnyen hozzáférhet egészségügyi-szociális intézményekhez, ellátásokhoz.
Próbáljuk arra irányítani a figyelmét, hogy ebben a helyzetben nem a férj a legfontosabb, hanem a baba és az ő egészsége.

Jogi tanácsadás

Büntetőjogilag mindenki csak a saját tetteiért felel. Sajnos, ha a párja bűncselekményt követett el, akkor ezért felelnie kell. A büntetést nem tudja elkerülni, de a bíróság fogja  ítéletében megállapítani tettét.

Ha jelenlegi házukban bejelentett állandó lakcíme van akkor, az illetékes önkormányzattól is kérhet támogatást, a családi pótlékon felül.

28.
16 éves vagyok. Nemrég szoktam le a dizájner drogokról. Az a helyzet, hogy az egész családom cuccozik. A nagymamám és anyám neveli az öcséimet.
Aggódok a nagymamámért és anyámért.

Gratulálunk, hogy leszoktál, ez nagyon erős jellemre vall! Főleg egy olyan szituációban, ahol a környezetedben élő rokonok is ezt csinálják.
Jó lenne tudnunk, hogy pontosan mit értesz „dizájner drogok” alatt, mert ebből nagyon sok típus van.
Miért aggódsz a nagymamádért és az anyukádért?
Ha pontosabban meg tudod fogalmazni, akkor Te magad is tisztábban fogod látni a helyzetet, és mi is könnyebben tudunk segíteni.
29.
A húgom már 2 hónapos terhes, de még mindig fogyaszt rendszeresen alkoholt. Napi fél liter bort biztosan megiszik. Mit tegyek?
Az alkohol egyértelműen összefüggésben van a teratogenezissel, a szervek, a gerinc- és/vagy a végtagok kisebb-nagyobb mértékű fejlődési rendellenességével. Korai terhességben mind a mérsékelt, mind a nagyobb mértékű alkoholfogyasztás akadályozhatja a magzat növekedését, fejlődését. A terhesség alatt társaságban, ritkán, kis mennyiségű alkoholt fogyasztók utódaiban vélhetően nem jön létre magzati ártalom, viszont rendszeres kismennyiségű alkohol fogyasztása alkoholos magzati károsodást, növekedési visszamaradást eredményezhet.
Fogamzás előtti időszakban rendszeresen fogyasztott nagy mennyiségű alkohol az anyai szervezetben okozhat olyan károsodást, ami a magzati fejlődésre kedvezőtlenül hat, de ha az anya a terhesség ideje alatt nem iszik, fejlődési rendellenesség, vagy más súlyos kórkép nem alakul ki.
Forrás:http://jozanbabakterhesgondozas.blogspot.hu/p/drogok.html
Mindenképp, próbálja meg beláttatni, húgával hogy viselkedésével veszélyezteti a magzatot. Ha igény van rá, szakembereink szívesen beszélgetnek vele problémáiról, az alkoholfogyasztás okáról.
30.
Tudom, hogy Önök a droghasználó anyákkal foglalkoznak, de van egy barátnőm, aki már a terhesség előtt is kissé depressziós típus volt, úgy látom a terhesség alatt még mélyebbre süllyedt és félek, hogy a baba megszületése után még rosszabb lesz a helyzet. Erről sokat lehet olvasni.
A férje is látja a problémát, de úgy látom, mintha ez lenne a kapcsolati dinamikájuk egyik alapvető működtetője, tehát nem nagyon érdekelt a helyzet kezelésében.
A barátnőm nem hajlandó pszichiáterhez menni, mert meg van róla győződve, hogy azok csak „teligyógyszereznék” és most, hogy terhes, különösen nem szeretne gyógyszert szedni.
Nem tudom, mit csináljak, hogyan tudnék segíteni neki?

A kezeletlen depresszió is okozhat károkat a magzatnak, és veszélyeztetheti a szülői képességek megfelelő kibontakozását, ezért érthető az aggodalma.
Barátnőként nem elvárható Öntől, hogy „kigyógyítsa” a barátnőjét, már az is nagyon fontos, hogy van kivel beszélgetnie, van, aki figyel rá.
Nagyon jól látja, hogy a barátnőjének a társa fontos szereplő lehet a depresszió fenntartásában, ezért a megoldás is abban rejlik, hogy mindketten részt vegyenek valamilyen önismereti-pszichoterápiás kezelésen.
További információkat tudunk nyújtani, ha elküldi a település nevét, ahol élnek.
31.
Hosszabb időre külföldi munkát szeretnék vállalni egy évig. A gyerekemet befogadná a nagymama, de mit kell ilyenkor pontosan tenni?
A jogi részéről a családjogászunk tud tájékoztatást nyújtani, pszichológiai szempontból, nagyon fontos, hogy a gyermek – még ha csecsemő is – felkészítse arra, hogy hosszabb időt távol fog tőle tölteni. Nagyobb gyerekek esetében ki lehet találni különböző módszereket arra, hogy hogyan tartsák a kapcsolatot és hogyan készüljön a gyermek a legközelebbi találkozásra.
Egy év hosszú idő, érdemes pontosan megtervezni a hazalátogatások számát és módját, hogy a gyermek a lehető legkevesebbet sérüljön emiatt.


Jogi tanácsadás

Javaslom , hogy a lakhely szerinti gyámhivatalt keressék fel.  Közösen kérjék, hogy az édesanya külföldi tartózkodása  alatt az ideiglenes gyámságot a nagymama gyakorolhassa. Nem tudom, hogy mi van az édesapa szűlői  fe-
lügyeleti jogával, mert ha van ,az ő hozzájárulás is szükséges.

32.
Nagyon szegények vagyunk. Most, hogy véget ért az iskola, a gyermekeim nap étkeztetését is nehéz megoldanom. A szomszédasszonyom azzal fenyeget, hogy emiatt elviteti a gyerekeimet. Mit tehetek én?
Emiatt nem vihetik el a gyereket. Ha minden napra jut valamennyi étel, akkor nem tekinthető elhanyagolásnak.

Jogi tanácsadás

Szeretném kihangsúlyozni, hogy a családjogi törvény nem tartalmaz olyan paragrafust, amely lehetővé tenné, hogy szegénység miatt gyermekeket kiemeljék a családból. Az édesanya megpróbálhat munkát vagy közmunkát szerezni. Szerezze meg a családot megillető minden  támogatást az illetékes önkormányzatnál.

33.
A gyerekem (7 éves, lány) mostanában minden olyan dolgot lenyel, szájába vesz (kisebb tárgyak, vegyszer), amiről ő is tudja, hogy káros. Mit tehetek?
A telefonbeszélgetés során kiderül, hogy a kisgyermeket az utóbbi években több trauma érte (édesapa elvesztése, költözés stb.) és az elmúlt néhány hónapban sok időt töltött kórházban.
Ezért azt javasoljuk az anyukának, hogy feltétlenül forduljon a családsegítőhöz, ahol ingyenesen kaphatnak pszichoterápiás segítséget. Az anyuka szerint nagyon sokáig tart, amig ott sorra kerülnek, valamilyen más segítséget szeretne.
Ekkor megadjuk neki a Mosoly Alapítvány elérhetőségét: http://www.mosolyalapitvany.hu/
És felajánljuk, hogy segítünk velük is egyeztetni.
34.
Szívességi lakáshasználó vagyok, hamarosan szülni fogok. Akinél lakom, nem hajlandó bejelenteni, nincsen lakcímkártyám. Elvihetik-e a gyereket?
Igen, emiatt elvihetik. A védőnő csak bejelentett lakcím alapján közlekedik. Ő az első ellenőrző kapu. Kérdezze meg ismerőseit, hátha valaki be tudja Önt jelenti.
Nagyon fontos lenne, hogy amikorra a baba megérkezik biztonságos helyen lakjanak. Ha nem hajlandó Önt bejelenteni a jelenlegi lakásadója, akkor feltételezzük, hogy a későbbiekben sem lesz együttműködő. Legjobb lenne, ha valamilyen rokonhoz tudna költözni (aki a kisbaba körül is tudna segíteni) vagy keresne egy anyaotthont vagy családos otthont. Ez utóbbiban a szociális munkásaink is tudnak Önnek segíteni.

Jogi tanácsadás

Sajnos a szívességi lakáshasználat nem jelent semmilyen jogi kötelezettséget.
Még a terhes  kismamát is bármikor kiteheti az utcára.

35.
Telefonon érdeklődött egy hölgy, hogy ha nem jön meg a menstruációja, miközben intravénás droghasználó, akkor az feltétlenül azt jelenti-e, hogy terhes.
Vásároljon terhességi tesztet, menjen el orvoshoz. Jöjjön be, kérjen terhességi tesztet.
36.
7 éve heroinozok, észrevettem, hogy 4 hónapos terhes vagyok. Orvos is megállapította. Tegnap óta nem szúrtam, de már nagyon rosszul vagyok, a hasam is fáj. Milyen gyógyszert vehetek be, ami nem árt a babának?
A methadon-kezelést javasoljuk, és Dr. Csorba Józsefhez irányítjuk:

Nyírő Gyula Kórház

Drogambulancia és Prevenciós Központ

1135 Budapest, Jász u. 84-88.
37.
Leálltam 3 éve és gyereket szeretnénk a párommal.  Lehet valamilyen károsító utóhatása a cuccnak a babára?
A pasim még füvezget mostanában is. Ez károsíthatja a babánkat?
Gratulálunk a döntésükhöz!
A jelenlegi kutatási eredmények alapján nem valószínű, hogy a 3 évvel ezelőtti szerhasználatnak lesz hatása a babára. Azonban tudnia kell, hogy a baba egészségét sok más tényező is befolyásolja, úgy mint az anyai stressz, a nem megfelelő környezet, sőt akár a rossz levegő is. Mindenre természetesen nem készülhetünk fel, és minden káros hatást nem szűrhetünk ki az életünkből, de törekedni kell rá, hogy az anya a lehető legjobban érezze magát a terhesség alatt.
Számos olyan lehetőség van ma már (néha túl sok is), ami abban segít, hogy a kismama jól érezze magát a várandósság alatt és jól fel tudjon készülni a baba érkezésére. Nagyon fontos, hogy ezt az állapotot nem szabad úgy megélni, mintha beteg lenne, a legjobb, ha minél tovább tudja azt az életet folytatni,mint amilyet  a várandósság előtt élt.
Az apai szerhasználatról még kevesebb információ van a birtokunkban, ezért erről hitelesen nem tudunk nyilatkozni.
Azt azonban érdemes tudniuk, hogy a szerhasználat motivációi mögött gyakran állnak fel nem dolgozott traumák, amik visszahathatnak a szülői képességeikre, ezért valamilyen önismereti foglakozáson való részvételt feltétlenül javaslunk!

38.
Miért van az, hogy nekem csak olyan pasijaim vannak, akik erőszakoskodnak és megvernek?
Amennyiben nyitott az alternatív terápiás módszerekre, akkor a művészetterápiákat javasoljuk, azon belül is a színházterápiát.
A Józan Babák Klubnak rendszeresen vannak ún. playback színház előadásai.
A playback egy interaktív, improvizatív színházi forma: a színészek az előadás során a nézők elmesélt érzéseit, hangulatait, történeteit, élményeit játsszák el, játsszák vissza.

A Józan Babák Playback színház előadásainak időpontjait, ízelítőt az előadásokból itt találhat: http://jozanbabakplayback.blogspot.hu/

NANE Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület
1447 Budapest, Pf. 502.; Telefon: 36-1-267-4900
Segélyvonal: 06-80-505-101 szerda kivételével 1800–2200
info@nane.hu; www.nane.hu
39.
Szilveszter után felhívott minket egy fiatal nő, aki a szilveszteri buli alatt kokaint fogyasztott. 8 hetes volt akkor. Nem akarta elvetetni a babát, mert már 40 közelében járt, tervezte a teherbeesést, de lelkiismeretfurdalása volt. Aggódott, hogy beteg lesz-e a gyereke, milyen károsodásai lehetnek ettől a az egy használattól.
A beszélgetés alatt megkérdeztük, hogy alkoholt fogyasztott-s és dohányzott-e.
Azt tanácsoljuk a lánynak, hogy, ha megteheti, jöjjön el hozzánk, hogy részletesen át tudjuk beszélni a szociális, egészségügyi életkörülményeit, illetve leginkább azért, hogy konzultálni tudjon a nőgyógyászunkkal, aki megvizsgálja és elkezdheti/folytathatja a terhesgondozást. Elkérjük az e-mail címét és elküldjük neki a hasznos információkat tartalmazó füzetünket, hogy addig is tájékozódhasson az állapotáról, a terhesgondozás és –ellátás körülményeiről. Az első trimeszterben füvet, kristályt és alkoholt fogyasztott, néhány alkalommal nagyobb mennyiségben (pl. szilveszter), dohányzik. A dohányzást nem tudja letenni, de minimálisra csökkentette, viszont, amióta tudja, hogy gyermeket vár, azóta minden szer használatát felfüggesztette. Elmondtuk neki, hogy azzal tud jelenleg a legtöbbet tenni a babájáért ha fenntartja ezt a fajta mértékletességet és a lehető legnyugodtabb marad, illetve javasoltuk neki az egészséges táplálkozást és a vitamin szedését.
Személyes konzultációt beszélünk meg.

40.
6 hónapos terhes vagyok. Az élettársam alkoholista. Szeretném meggyógyítani. Van még olyan, hogy kényszergyógykezelés?
Röviden a válaszunk: nem, nincs már olyan, hogy kényszergyógykezelés és nagyon nehéz egy olyan személyt meggyőzni a függőségéről, aki maga még nem látta be azt.
Szerencsére a legjobb megoldás az, hogy a nem-alkoholista családtagoknak kell megváltozniuk, nem pedig az alkoholistáknak Azzal, hogy nem "falaznak" az alkoholistának és saját szükségleteikre koncentrálnak, továbbá igénybe veszik a családon kívüli segítséget, elindíthatják a családot a gyógyulás útján.
Ne "falazz" az alkoholistának !
       Fontos, hogy a családtagok szüntessék meg a támogatási rendet, amely tulajdonképpen lehetõvé teszi az alkoholistának, hogy igyon. A legjobb azzal kezdeni, hogy megengedjük az alkoholistának, hogy vállalja az ivás következményeit, az ivás miatt fellépõ problémákat.
Mindenki a saját szükségleteire összpontosítson!
       Ha a családtagok nem engedik, hogy a gondolataikat és tetteiket az alkoholista határozza meg, megszabadítják magukat a beteg által szabott korlátoktól. Azzal, hogy elsõbbséget biztosítunk saját szükségleteinknek, az alkoholista maga is elindulhat a normális élet felé.
Kérj segítséget!
       Az alkoholizmus nem egy "segíts magadon" folyamat és sok segítséget kaphat az, aki ezt igényli. Ahhoz, hogy hatásosan foglalkozunk ezzel a betegséggel, új gondolkodásmódra van szükségünk, és a családtagok sokat hasznosíthatnak a szakértõk segítségébõl.
Segítség a család nem alkoholista tagjai számára
       Amikor a család kész elfogadni a segítséget, rájönnek, hogy milyen sok lehetõség van erre. Emberek millióit befolyásolja mások italozása és hatalmas hálózat fejlõdött ki, hogy foglalkozzon a problémával. Ez a hálózat magába foglalja az önsegítõ csoportokat, professzionális segítséget, információs és lelkisegély szolgálatokat.
Professzionális segítség
       A családtagok profitálhatnak a szakemberek segítségébõl, és sokan igénylik is. Ezt igénybe lehet venni egyénileg, családdal vagy csoportterápiában, pszichiáter vagy terapeuta segítségével.
Az alábbi linken további hasznos információkat talál az alkoholizmussal kapcsolatban:
http://addictus.blog.hu/2007/08/22/alkoholizmus_a_csaladban

Jogi tanácsadás

Kényszergyógykezelést csak bíróság rendelhet el,  kivételes esetekben. A párja dönthet csak, akar kezelést vagy nem .

41.
1,5 hónapos terhes vagyok, 2 éve használok designer drogokat vénásan. Szeretnék segítséget kapni, abban, hogy megtarthatom-e a gyermekemet
Azt tanácsoljuk, ha megteheti, jöjjön el hozzánk, hogy részletesen át tudjuk beszélni a szociális, egészségügyi életkörülményeit, illetve leginkább azért, hogy konzultálni tudjon a nőgyógyászunkkal, aki megvizsgálja és elkezdheti/folytathatja a terhesgondozást. Elküldjük neki a hasznos információkat tartalmazó füzetünket, hogy addig is tájékozódhasson az állapotáról, a terhesgondozás és –ellátás körülményeiről.
Tájékoztatjuk, hogy azzal tud jelenleg a legtöbbet tenni a babájáért ha mértékletességet gyakorol és a lehető legnyugodtabb marad, illetve javasoltuk neki az egészséges táplálkozást és a vitamin szedését.
Személyes konzultációt beszélünk meg.

42.
GYES-en lévő anyuka vagyok. Egy ideje megromlott a viszonyunk a férjemmel. Már csak a hitel tart össze minket. Mi a legrövidebb útja annak, hogy elváljunk és a hitelt megfelelően felezzük el? Én például nem tudom fizetni a hitel felét, mert csak a GYES-em van és 1 éves a kisfiunk.
A probléma jogi részével a családjogász foglalkozik, mi azt tudjuk felajánlani, hogy szívesen beszélgetünk vele a problémáról és arról, hogy hogyan jutottak el idáig:
- megpróbáljuk feltérképezni az egyéb lehetőségeket, összegyűjtjük, hogy milyen szociális háló veszi körbe, milyen lehetőségei vannak a továbblépésre, a szociális ellátórendszer milyen lehetőségeket nyújt stb.
A válás mindig bonyolult helyzet, főleg akkor, ha gyerekek is vannak, és ha az anyának nincsen önálló megélhetési lehetősége.

Jogi tanácsadás

Az anyukának    - ha végleg megromlott családi élete -   a válást javasolnám.
A válási folyamat akkor lehet a leggyorsabb, ha a keresetet közös megegyezés-sel adják be az illetékes bírósághoz. Ez azt jelenti, hogy a gyermekelhelyezés, a gyermekláthatás, a tartásdíj,  a szülői felügyeleti jog, az ingóságok megosztása és a lakáshasználat kérdéseiben megállapodást kötnek.
 A bíróság az első tárgyaláson   békélteti a feleket, ha ez sikertelen, akkor bármelyik fél kérheti az eljárás folytatását. A második tárgyaláson a bíróság
a felek  egyezséget jóváhagyja. Ennek az eljárásnak az előnye egyrészt az, hogy  viszonylag gyors, másrészt, hogy  a feleknek nem kell feltárniuk a házasság megromlásához vezető okokat

Az ingatlan tulajdonjogának rendezése és a hitelfizetés  kérdése nehezebb.
Az ingatlanon fennálló tulajdon jogokat és kötelezettséget keletkeztet, a tulajdoni arányoknak megfelelően. Ha a bíróságnak kell  ítélettel rendezni az ingatlan jogi  sorsát, akkor az eljárás hosszú évekig eltarthat, és nagyon költséges lehet. Az ingatlanmegosztás ésszerű módját keresve célszerű ehhez értő ügyvédhez fordulni.

43.
Kolléga kérdése:
Leszbikus pár babát vár, az egyikük várandós és intravénás droghasználó. Hajléktalanok.
Lehet-e családos otthonba menniük?
A családi otthonban valószínűleg nem fogadják őket családként.
Jó lenne felvenni a kapcsolatot LMBT egyesületekkel, hátha van olyan szervezet, aki tud segíteni:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Magyarorsz%C3%A1gi_LMBT-szervezetek_list%C3%A1ja
Azt mondják, összevesztek az összes ilyen szervezettel (és rokonnal), de maguk sem tudják megoldani a helyzetet.
Személyes konzultációt egyeztetünk.
44.
Kiskorú vagyok, állami gondozásban. Hamarosan szülni fogok. Ha itt születik meg, rögtön állami gondozásba kerül a baba? A gyerek apja többször megvert, nem is akarja a nevére venni. A gyerek az én nevemen lesz? Kiköltözhetek-e vele utána?
Ezért azt javasoljuk az anyukának, hogy feltétlenül forduljon a családsegítőhöz, ahol ingyenesen kaphatnak pszichoterápiás segítséget.
45.
Egyedül nevelem tizenéves lányomat és fogyatékos mozgássérült fiamat. Lányom rendszeresen szexuálisan közeledik a bátyjához. Nem tudok hatni rá? Mit csináljak?
Azt javasoljuk az anyukának, hogy feltétlenül forduljon a családsegítőhöz, ahol ingyenesen kaphatnak pszichoterápiás segítséget.
46.
Középsúlyos fogyatékos lányom terhes. Van-e olyan intézmény, ahol felügyelet mellett fel tudná nevelni őt?
Azt javasoljuk az anyukának, hogy feltétlenül forduljon a családsegítőhöz, ahol ingyenesen kaphatnak pszichoterápiás segítséget.
47.
Lehet-e csatlakozni végzettség nélkül alacsonyküszöbű szolgáltatás munkájához?
Igen, az alacsonyküszöbű szolgáltatás igénybevételéhez nem szükséges semmilyen végzettség, önkéntesként a munkához is lehet csatlakozni a megadott titoktartási egyezmény betartásával.
48.
Kristályt használok fél éve vénásan, van e lehetőségem szubsztitúciós kezelést igénybe venni?
Egyeztessen az alábbi helyszíneken:

Helyettesítő kezelést alkalmazó központok Magyarországon
•        Fővárosi Önkormányzat Nyírő Gyula Kórház, Drogambulancia és Prevenciós Központ, 1135 Budapest, Jász u.14, 06-1-236-0787
•        Magyar Ökumenikus Segélyszervezet, Soroksári Addiktológiai Centrum, 1238 Budapest, Grassalkovich út 104, 06-1-287-3863
•        XV Kerületi Önkormányzat Egészségügyi Intézménye, Drogbeteggondozó, Drogprevenciós Alapítvány - Drogoplex, 1152 Budapest,, Arany János u.73, 06-1-306-2584
•        Markhot Ferenc Kórház - Rendelőintézet, Addiktológiai Gondozó és Drogambulancia, 3300 Eger, Markhot Ferenc u.1-3. 06-36-801-736
•        Békés Megyei Képviselő Testület Pándy Kámán Kórház, Drogambulancia, 5700 Gyula, Semmelweis út1, 06-66-526-540
•        Drogambulancia Alapítvány, Drogambulancia, 3529 Miskolc, Csabai Kapu 9-11, 06 46 431310
•        INDIT Közalapítvány, Drogambulancia, 7621 Pécs, Szendrei Júlia u.6, 06-72-315-083
•        Szegedi Kistérségi Humán Szolgáltat Központ, Dr. Farkasinszky Terézia, Ifjúsági Drogcentrum, 6226 Szeged, Fésű u 4, 06-62-436-353
•        Alkohol Drogsegély Ambulancia, 8200 Veszprém, Pápai út 37/b, 06-88-421-857

49.
Igénybe vehetek- e metadon kezelést terhesség alatt?
Kifejezetten javallott, azt javasoljuk, keressen fel egy központot!

Az opiáthasználó terhes nők esetében az agonista típusú gyógyszeres kezelés a következő előnyökkel jár:
•        Vonzó alternatíva a betegek számára mivel nem fognak szenvedni az elvonási tünetek miatt;
•        A kezelésben való részvétel lényegesen magasabb arányban történik, mint más kezelési (főleg absztinencia-orientált) formákban;
•        A kezelés elhagyása lényegesen alacsonyabb arányban történik, mint más kezelési formákban;
•        Hatékonyan bevonhatók a terhesgondozásba, fertőző betegségek vagy más szomatikus problémák kezelésébe;
•        Megteremtik a hátteret a szociális stabilizációnak: mivel nincs szükség a heroin vagy egyéb – illegális – opiát beszerzésére, megszűnnek a kriminális, prostitúciós tevékenységek, a használók kivonulhatnak a „drogos” környezetből;
•        Az ilyen típusú gyógyszereknek nincs teratogén hatásuk;
•        Jelentősen lecsökken az elvetélés és a koraszülés veszélye;
•        A gyógyszer-dózis függvényében, nincsenek vagy enyhék a neonatális absztinenciális szindroma tünetei.
Világviszonylatban leggyakrabban alkalmazott és a legjobban vizsgált agonista gyógyszer a metadon.
Más szereket is alkalmaznak a terhes opiáthasználók kezelésére (buphrenorphin, slow releasing morphin), amelyek ugyanolyan hatékonyak, mint a metadon, ugyanakkor Magyarországon a metadon az egyetlen agonista gyógyszer, amely elérhető és alkalmazható a terhes opiáthasználó betegek kezelésére.

50.
A gyerekeim láttak egy balesetet, azóta rosszul alszanak, rosszul esznek stb.
A beszélgetés alatt kiderült, hogy már bejelntkeztek pszichológushoz, de csak két hét múlvára kaptak időpontot, ezért kér így is segítséget. Ő is nagyon elfáradt és a gyerekek is egyre kezelhetetlenebbek.
Azt javasoljuk neki, hogy amíg nem tudnak eljutni pszichológushoz, addig próbáljon meg csak arra koncentrálni, hogy a gyerekek aludni tudjanak, javaslunk neki néhány technikát, amivel a traumán átesett gyermeknek szoktak segíteni, pl. az „álomfogó” – készítsenek közösen egy álomfogót fonálból és néhány gallyból (ez azért is tetszik az anyukának, mert régebben sokat kötött, meg is említi, hogy talán elő kellene újra venni ezt a hobbiját), és lefekvés előtt helyezzék el együtt az ágy fölé és beszéljék meg, hogy ez megvédi őket attól, hogy a rossz álmok jöjjenek.
51.
A Feleségem 2 hónapja szült. Van-e veszélye, ha a szoptatás időszaka alatt elfogyaszt 1-2 pohár bort. ez káros lehet a picinek? Az interneten ellentmondásos infókat találok.

Az alkalmankénti egy pohár bor fogyasztása nem káros a szoptatott babára nézve, ha az ital elfogyasztása és a szoptatás között eltelik 4-5 óra. Az ital elfogyasztása után azonban 1-2 órával a legmagasabb a véralkoholszint, 3 pohár bor esetén már kb. 12 órára van szükség ahhoz, hogy teljesen kiürüljön a szervezetből. Az elfogyasztott mennyiséggel arányosan nő a kiürülési idő. Az alkohol gyakorlatilag akadálytalanul jut át az anyatejbe és ugyanannyi idő alatt ürül ki, mint a vérből. Az alkoholfogyasztás közvetlenül befolyásolja az anyatej-elválasztást. Egy kutatási eredmény szerint a szoptatás megindulásáért felelős oxitocin mennyisége 2 pohár bor elfogyasztása után 78 százalékkal csökkent, a prolaktiné viszont akár 336 százalékkal is emelkedett. Mivel a prolaktin
serkenti a tejtermelést, a nők mellfeszülést tapasztaltak, azonban az oxitocin-szint csökkenése miatt maga a szoptatás nehezebbé vált. Az „alkoholos napokon” mindegyik anya lassabban jutott el az első csepp tej kipréseléséig. Ezért a rendszeres ivást mindenképpen kerülendőnek tartjákszoptató nők esetében.
Forrás:http://jozanbabakterhesgondozas.blogspot.hu/p/drogok.html

52.
Az asszonyt sehogy sem tudom lebeszélni a dohányzásról, pedig már a 3. hónapban van. Azt mondja, a nővérei is végig dohányoztak a terhesség alatt, mégsem lett semmi baja a gyereknek, de én nagyon aggódom.

Számos kutatás fényt derített már a dohányzás és a csecsemőkori hirtelen halál közti közvetlen összefüggésre. Egy 2007. évi amerikai kutatás mind a szülés előtti, mind a szülés utáni dohányzás hatásának még pontosabb felmérésére irányult. A kutatók rámutattak arra, hogy a csecsemőjüket bölcsőhalál következtében elveszített anyák csaknem 90 százaléka dohányzott a terhesség ideje alatt. A kutatási eredmények szerint az újszülött számára minden dohányfüstben eltöltött órával egyre növekszik a bölcsőhalál veszedelme. Ha egyetlen nő sem dohányozna terhessége alatt, a bölcsőhalál mintegy hatvan százaléka megelőzhető lenne. A cigaretták száma egyenes arányban van a magzati növekedés elmaradásával is, vagyis ha egy várandós nő dohányzik, célszerű a lehető legkevesebb cigarettát elszívnia.
A dohányzás következtében:
• a terhesség késői szakaszában növekszik a méhen belüli elhalás valószínűsége;
• a szülés körüli összes halálozás egytizede okolható a dohányzással.
• a spontán abortusz rizikója megnövekszik;
• nő a korai burokrepedés és a koraszülés veszélye;
• átlagban 250 gr-mal kisebb születési súly, kisebb fejkörfogat, és bizonyított, hogy a dohányzás okolható minden második kis súlyú újszülött súlyveszteségéért;
• egyes speciális fejlődési rendellenességek kialakulásában, például ajakelváltozások esetén, valószínűsíthető a nikotin kedvezőtlen befolyása.
Forrás:http://jozanbabakterhesgondozas.blogspot.hu/p/drogok.html
Mindenképp, próbálja meg beláttatni, húgával hogy viselkedésével veszélyezteti a magzatot. Ha igény van rá, szakembereink szívesen beszélgetnek vele és felvilágosítják a valós veszélyekről.

53.
Kedves Tanácsadó. 3 hónapja szültem. Mikor megtudtam hogy terhes vagyok, letettem a cigarettát, de most már nagyon nehezen bírom, 2 hete újra dohányzom, árthat ez a babának?

A szoptatás időszakára is kihatnak a dohányzás ártalmai. Kevesebb prolaktin (tejelválasztást segítő hormon) termelődik az anya szervezetében, így a dohányzó nőknek kb. 30%-kal kevesebb tejük van, mint a nemdohányzóknak. A dohányzással nikotin és még számtalan más káros anyag
kerül az anyatejbe, ami a kellemetlen ízén kívül számos betegséget is okoz a babáknál. A dohányzás miatt várhatóan kisebb súllyal világra jött csecsemők pedig a gyengébb táplálékkal kevesebb esélyt kapnak, hogy utolérjék fejlettebb társaikat. E riasztó adatok ellenére a felmérések szerint a nők harminc, ezen belül is a várandós nők legalább húsz százaléka dohányzik.
Forrás:http://jozanbabakterhesgondozas.blogspot.hu/p/drogok.html
54.
Párom rendszeresen használ kokaint, néha én is szippantok vele. Mennyire veszélyes ez a tervezett gyerekünkre nézve?

A kokainhasználatnak kitett babák gyakran koraszülöttként, alacsony születési súllyal, kisebb fejkörfogattal jönnek világra.
Rendszeres kokainhasználatnak kitett babák az újszülött időszakban súlyos egészségügyi problémákkal küzdhetnek, például gyakoriak a maradandó károsodások, mentális fejlődési rendellenességek. Előfordulhatnak enyhe viselkedési zavarok, idegesség, ingerlékenység, a gyengéd érintésre vagy hangra is rosszul reagálnak, megriadnak, sírnak, nehezen vígasztalhatók, visszahúzódóak, elutasítóak. A viselkedési zavarok ideiglenesek és az első pár hónap alatt feloldódnak. A kokaint használó nők csecsemőinél is gyakoribb a hirtelen csecsemőhalál, csakúgy, mint a dohányzó, illetve polydroghasználó nők esetében.
Forrás:http://jozanbabakterhesgondozas.blogspot.hu/p/drogok.html
Mindenképpen azt tanácsoljuk, hogy a terhesség és a szoptatás ideje alatt, az anya tartózkodjon a kokainhasználattól, amennyire csak lehetséges.

55.
Mikor még nem tudtam, hogy terhes vagyok 3 hetesen elmentem egy party-ba, ahol extasy-t fogyaszotottam. Most a 2 hónapban vagyok, azóta nem használtam semmit. Milyen hatással lehet ez a babára?

Az amfetaminszármazékok alacsony dózisban magzatkárosító hatásuk nem ismert, ez azonban semmiképpen nem jelenti, hogy érdemes volna kísérletezni valamely szer még elfogadható adagjának beállításával. Már csak amiatt sem, mert az utcán forgalomban lévő szerek hatóanyagtartalma változatos és kiszámíthatatlan.
Mind a mai napig kevés számú tanulmány foglalkozik az Ecstasy terhességre vonatkozó hatásaival. Egy kisebb tanulmány a veleszületett szívrendellenességek terén, valamint - kizárólag lány - csecsemőknél - az ún. dongaláb csontfejlődési rendellenesség előfordulásában talált lehetséges
növekedést.
A metamfetaminok terhesség alatti használata szintén megnöveli a koraszüléssel, illetve a méhlepénnyel kapcsolatos komplikációkat. Előfordulhatnak koponyán belüli vérzések, infarktusok, lágyulások.
Forrás:http://jozanbabakterhesgondozas.blogspot.hu/p/drogok.html

56.
Sziasztok! A klienseink újabb és újabb drogokat emlegetnek, most például a „krokodilt”. Tudtok erről valamit? Gondolom, arról végképp nincs információ, hogy mi történhet a terhesség alatt, de ha bármi információtok van, akkor kélek, küldjétek el.



Jean-Paul C. Grund, Alisher Latypov, Magdalena Harris: Breaking worse: The emergence of krokodil and excessive injuries among people who inject drugs in Eurasia, International Journal of Drug Policy 24 (2013) 265-274.
Update: http://drogriporter.hu/mediamonitor/velvetkrok

57.
Hol kaphatok metadon kezelést? Kell érte fizetni?

A methadon kezelés TB által finanszírozott – amennyiben van érvényes TAJ kártyája, akkor ingyenes.

Helyettesítő kezelést alkalmazó központok Magyarországon
•        Fővárosi Önkormányzat Nyírő Gyula Kórház, Drogambulancia és Prevenciós Központ, 1135 Budapest, Jász u.14, 06-1-236-0787
•        Magyar Ökumenikus Segélyszervezet, Soroksári Addiktológiai Centrum, 1238 Budapest, Grassalkovich út 104, 06-1-287-3863
•        XV Kerületi Önkormányzat Egészségügyi Intézménye, Drogbeteggondozó, Drogprevenciós Alapítvány - Drogoplex, 1152 Budapest,, Arany János u.73, 06-1-306-2584
•        Markhot Ferenc Kórház - Rendelőintézet, Addiktológiai Gondozó és Drogambulancia, 3300 Eger, Markhot Ferenc u.1-3. 06-36-801-736
•        Békés Megyei Képviselő Testület Pándy Kámán Kórház, Drogambulancia, 5700 Gyula, Semmelweis út1, 06-66-526-540
•        Drogambulancia Alapítvány, Drogambulancia, 3529 Miskolc, Csabai Kapu 9-11, 06 46 431310
•        INDIT Közalapítvány, Drogambulancia, 7621 Pécs, Szendrei Júlia u.6, 06-72-315-083
•        Szegedi Kistérségi Humán Szolgáltat Központ, Dr. Farkasinszky Terézia, Ifjúsági Drogcentrum, 6226 Szeged, Fésű u 4, 06-62-436-353
•        Alkohol Drogsegély Ambulancia, 8200 Veszprém, Pápai út 37/b, 06-88-421-857

58.
2 hete szültem, azóta nem nyúltam anyaghoz, viszont egyre inkább kívánom az anyagot. Az sem segít, hogy a babát a kórházban tartják, én meg itthon kattogok.
Azt hiszem nem sokáig tudok tiszta maradni, de nem szeretnék visszaesni. Mit tegyek?

Először is gratulálunk a babához!  Az öröm mellett természetes ilyenkor az aggódás és a tehetetlenség érzése is, amit a régi reflexek szerint szerhasználattal szeretne megoldani.
Próbálja elterelni a figyelmét azzal, hogy a babának előkészíti a szobáját, intézi az ilyenkor szükséges papírokat.
Legyen minél többet olyan emberek társaságában, akik támogatják azt, hogy tiszta maradjon és segítenek a bizonytalanságának oldásában, a zavaró gondolatainak tisztázásában.
A Józan Babák Klubban munkaidőben szívesen látjuk, vannak délutáni/esti programjaink is, amelyek ingyenesek és segíthetnek a gondolatai elterelésében az új élmények, érzések feldolgozásában.
Az NA csoportot is érdemes ilyenkor (újra) felkeresni, vagy bármilyen (ön)segítő csoportot, ahol tud beszélni magáról.

59.
Azt hiszem terhes, vagyok, de nincs pénzem tesztre, az önök szolgáltatásában van lehetőség, ilyen teszthez jutni?

Igen, tudunk segíteni, hogy terhességi teszthez jusson.
Azt tanácsoljuk a lánynak, hogy, ha megteheti, jöjjön el hozzánk.
Ha kiderül, hogy terhes ne essen kétségbe, itt igénybe vehet pszichoszociális konzultációt, ahol a lehetőségeket végig tudja beszélgetni valakivel.
Részletesen át tudjuk beszélni a szociális, egészségügyi életkörülményeit, illetve leginkább azért, hogy konzultálni tudjon a nőgyógyászunkkal, aki megvizsgálja és elkezdheti/folytathatja a terhesgondozást. Elkérjük az e-mail címét és elküldjük neki a hasznos információkat tartalmazó füzetünket, hogy addig is tájékozódhasson az állapotáról, a terhesgondozás és –ellátás körülményeiről.
Mi elsősorban abban tudunk segíteni, hogy elfogadó környezetben megbeszéljük a várandósság, a droghasználat és az egyéb egészségügyi és szociális életkörülményeket és tanácsot próbálunk adni ahhoz, hogy a várandósságot a lehető legjobb körülmények között élje meg. Alapítványunknál jogász, pszichológus és önkéntesek dolgoznak, akik akár azt is vállalják, hogy a szerhasználó várandós nőt ellátó helyekre kísérjék.
Az az alapelvünk, hogy minden eset egyedi, és mi figyelembe vesszük az egyedi körülményeket.
Amennyiben nem budapesti vagy Budapest környéki lakos, akkor azt javasoljuk, hogy írjon nekünk konkrét kérdéseket, amelyekre legjobb tudásunk és szakértőink segítségével fogunk válaszolni vagy hívjon fel minket és telefonon adunk tanácsot vagy megkeressük a legközelebbi olyan ellátó helyet, ahol tudnak a kérdésére válaszokat adni, a problémáiban segíteni.

60.
Hogyan lehet csatlakozni a 12 lépéses NA csoportokhoz?

A Narcotics Anonymous olyan nőkből és férfiakból álló közösség, akiknek a drogok komoly problémákat okoztak. A program célja egymás segítése azért, hogy tiszták maradhassanak. A tagságnak csupán egy feltétele van: a használat abbahagyásának vágya.
A gyűlések időpontjáról itt talál információt:
http://www.na.info.hu/
61.
Babát várunk. Hogyan juthatunk el rehabra? Minimum mennyi időt kell ott eltölteni?

A rehabilitációs programokba jelentkezés több hetes ügyintézést igényel, amiben tudunk segíteni, de ahhoz személyes konzultációra van szükség. A rehabilitációs programok feltétele az absztinencia és előgondozás, amely orvos közvetítésével történik. A különböző rehabilitációs programoknak különböző időtartama van, általában háromnegyed évtől másfél évig terjed.

62.
Igénybe vehetem-e az alacsonyküszöbű szolgáltatást, ha nem vagyok absztinens?

Igen, az alacsonyküszöbű szolgáltatás igénybevételének nem feltétele az absztinencia.
63.
Egy kolléga kérdése: egy nő kicsi gyerekkel attól fél, hogy a gyerek apja nemsokára kijön a börtönből, és milyen lesz a kapcsolatuk, hogyan folytassa az eddig életét.
Fontos, hogy felkészüljön arra, hogy a gyerek apjának a megjelenése komoly változásokat fog okozni az életükben. A korábban szerhasználó börtönviselt személyek gyakran nagyon gyorsan visszaesnek. A tapasztalataink alapján, általában ez a negatív irányú változás (pl. visszaszokás a drogokra, gyerekbántalmazás) az anyákra is hatással van, és az addig felépített jól, rosszul, de akárhogyan működő életvezetésüket összezavarja.
Javasoljuk a Váltósáv Alapítvánnyal a konzultációt (www.valtosav.hu)
64.
Nem tudom eldönteni, hogy dadogásnak számít-e, amit a kisfiamon tapasztalok. Nem mindig beszél így, közösségben gyakrabban fordul elő.
Dadogásra jellemző: betű és szóismétlések, megakadások, szavak megtörése, hangtalan leblokkolás, szünetek, egy szótagú szavak ismétlése.
A dadogás súlyos kommunikációs zavar, kialakulásában számos pszichés tényezőt és kóros tanulási mechanizmusokat feltételezhetünk.
Kezelésében a logopédiai módszerek mellett a pszichoterápiának van szerepe.
65.
A kisfiamat beutalták a nevelési tanácsadóból gyermekpszichiátriára, ahol pszichológiai vizsgálatot fognak végezni rajta. Ez mit jelent? Mit fognak kérdezni?
A vizsgálatot valamilyen – jól meghatározott - okból a körzeti orvos, az iskolaorvos vagy a pedagógus kérheti.
Az anamnézis felvétel során a családtag, nevelő vagy szülők jelenlétében történik. Minél kisebb a gyermek, annál inkább a megfigyelés a magatartásra és a játékmagatartásra irányul. Megfigyelik, hogyan kommunikál a gyermek és a szülő.
Serdülőkorban először a szülőkkel, aztán a gyermekkel beszélnek.
A családtagok szabadon beszélhetnek a problémáról, ami miatt a beszélgetés megtörténik.
Ezután a pszichológus diagnosztikus eszközöket használ, óvodáskorig általában rajttesztek és játékmegfigyelés történik, pubertáskorban már más tesztek és verbális exploráció történik.
66.
A kislányom az utóbbi időben nagyon agresszív lett, nem tudom, mit tegyek.
Vizsgálja meg, hogy az utóbbi időben történt-e valamilyen fontos változás az életükben, ami kiválthatja ezt az agressziót (pl. kistestvér születése, költözés, közeli hozzátartozó elveszítése), ha a szűkebb környezetben nem talál választ, akkor érdeklődjön az iskolában, nem történik-e ott valamilyen kortárs bántalmazás (pl. cikizés, kiközösítés). Ha mindezeket megvizsgálta, és talált olyan okot, ami az agresszív viselkedéshez köthető, akkor forduljon a nevelési tanácsadóhoz, ahol szaksegítséget tudnak nyújtani.
67.
Kislányom a kistestvére születése óta teljesen megváltozott. Dühkitörései vannak vagy folyton szomorú. Lelkiismeretfurdalásom van, hogy ez amiatt van, hogy rossz anya voltam és nem figyeltem ár eléggé, amikor a kistestvére született.
Feltehetően testvér-féltékenységi zavarról van szó. A kistestvér születését követő szülői figyelem elvesztésére vezethető vissza. A testvérrel szembeni ellenséges magatartást indulatkitörések, szorongás és boldogtalanság kísérheti. Ez az állapot idővel jellemzően enyhül, de akut terápiájában elsősorban a pedagógiai eszközökön van a hangsúly otthon és iskolában.
68.
Nagyon aggódom a kislányom miatt. Mindig nagyon jól tanult, nem volt vele különösebb probléma, ezért is írattuk be egy színvonalasabb 6 osztályos iskolába. Amióta oda jár, továbbra is nagyon jól tanul, azt mondja, hogy jól is érzi magát, de azt látom, hogy nagyon sokat fogyott (5 kg). Félek, hogy anorexiája van. Olyan sokat lehet erről most hallani. Honnan tudom, hogy tényleg anorexiája van-e?
Azanorexia személyiségjegyei: a gyerek mintagyerek, nincs vele probléma, amiciózus, sikeres, segítőkész. Jellemző a viselkedésükre a gyámolatlanság, tehetetlenség ügyeik önálló intézésében, ugyanakkor maximalisták, megfelelni vágyók.
Tüneti szinten figyelni kell, árulkodó lehet, ha a test súlya az elvárható testsúly 85%-a lesz. Soványsága ellenére intenzív félelme van az elhízástól. Saját testsúlyának vagy alakjának észlelése zavart szenved. A menstruációs ciklus nem egyenletes.
Azt tanácsoljuk, hogy ne erőltessék, hogy minél többet egyen, ez – ha valóban anorexiáj van – nem fog eredményre vezetni. Sokkal fontosabb, hogy a lányuk időben megfelelő támogatást kapjon, kérdezzék meg az iskolapszichológust vagy a nevelési tanácsadóban, hogy hova forsulhatnának.
69.
Honnan tudom megállapítani, hogy bulímiás vagyok-e?
A mai világban nagyon nehéz a nőknek megbarátkozni a saját testképükkel, ezért valóban néha nehéz eldönteni, hogy csak fogyókúráznak vagy valós pszichés eredetű a problémájuk.
Ha állandóan az evéssel foglalkozik és betegesen attól fél, hogy el fog hízni, különböző módszerekkel (pl. önhánytatás, hashajtó-túladagolás, intenzív koplalási időszakok) akar a súlyából veszíteni, akkor van esély rá, hogy a bulímiája van, ezért feltétlenül javasoljuk, hogy szakembert keressen fel.
A kezelésben jellemzően a kognitív terápiát részesítik előnyben.
70.
Két hetes a barátnőm gyermeke, a várandósság alatt leszokott a cigarettáról, nagyon várta a babát, de a múltkor bevallotta, hogy nem bírta megállni, és rágyújtott egy cigarettára, és azóta vissza is szokott. Valójában tudja, hogy ez káros a gyerekre, de nem tud lemondani róla. Hogyan segíthetek neki? Tényleg annyira káros a dohányzás, még ha csak egy-két szálat szív el?
Néhány szál cigaretta elszívása nem annyira káros, mint azok a háttérben meghúzódó pszichológiai okok. A nők 14-23% depressziós a szülést követő 3 hónapban, ezt hívjuk anyai depressziónak, ez hajlamosít arra, hogy ne tartsák be a kismamákra vonatkozó egészségügyi szabályokat, öngyógyításként dohányozzanak, alkoholt vagy más tiltott szert fogyasszanak.
A legjobban akkor tud barátnőjének segíteni, ha depressziójának feloldásához segíti akár szakmai akár laikus módon.
71.
A barátnőm pár hetes terhes és úgy látom, nem tudja abbahagyni sem a dohányzást, sem a füvezést. Mit csináljak?
Azt tanácsoljuk, hogy ha olyan viszonyban van a barátnőjével, és rá tudja venni, kérjen segítséget az Alapítványunknál: a címünket és az elérhetőségeinket megtalálja a www.jozanbabak.hu oldalon.
Mi elsősorban abban tudunk segíteni, hogy elfogadó környezetben megbeszéljük a várandósság, a droghasználat és az egyéb egészségügyi és szociális életkörülményeket és tanácsot próbálunk adni ahhoz, hogy a várandósságot a lehető legjobb körülmények között élje meg. Alapítványunknál jogász, pszichológus és önkéntesek dolgoznak, akik akár azt is vállalják, hogy a szerhasználó várandós nőt ellátó helyekre kísérjék.
Az az alapelvünk, hogy minden eset egyedi, és mi figyelembe vesszük az egyedi körülményeket.
Amennyiben nem budapesti vagy Budapest környéki lakos, akkor azt javasoljuk, hogy írjon nekünk konkrét kérdéseket, amelyekre legjobb tudásunk és szakértőink segítségével fogunk válaszolni vagy hívjon fel minket és telefonon adunk tanácsot vagy megkeressük a legközelebbi olyan ellátó helyet, ahol tudnak a kérdésére válaszokat adni, a problémáiban segíteni.

72.
Már három hetes a babám, de nem tudom abbahagyni a dohányzást. Tudom, hogy ártok vele a babának, de nem megy. Milyen kárt okozhatok a babámnak ezzel?
Számos kutatás fényt derített már a dohányzás és a csecsemőkori hirtelen halál közti közvetlen összefüggésre. Egy 2007. évi amerikai kutatás mind a szülés előtti, mind a szülés utáni dohányzás hatásának még pontosabb felmérésére irányult. A kutatók rámutattak arra, hogy a csecsemőjüket bölcsőhalál következtében elveszített anyák csaknem 90 százaléka dohányzott a terhesség ideje alatt. A kutatási eredmények szerint az újszülött számára minden dohányfüstben eltöltött órával egyre növekszik a bölcsőhalál veszedelme. Ha egyetlen nő sem dohányozna terhessége alatt, a bölcsőhalál mintegy hatvan százaléka megelőzhető lenne. A cigaretták száma egyenes arányban van a magzati növekedés elmaradásával is, vagyis ha egy várandós nő dohányzik, célszerű a lehető legkevesebb cigarettát elszívnia.
A dohányzás következtében:
• a terhesség késői szakaszában növekszik a méhen belüli elhalás valószínűsége;
• a szülés körüli összes halálozás egytizede okolható a dohányzással.
• a spontán abortusz rizikója megnövekszik;
• nő a korai burokrepedés és a koraszülés veszélye;
• átlagban 250 gr-mal kisebb születési súly, kisebb fejkörfogat, és bizonyított, hogy a dohányzás okolható minden második kis súlyú újszülött súlyveszteségéért;
• egyes speciális fejlődési rendellenességek kialakulásában, például ajakelváltozások esetén, valószínűsíthető a nikotin kedvezőtlen befolyása.
Forrás:http://jozanbabakterhesgondozas.blogspot.hu/p/drogok.html

73.
Mik ezek az új dorogok? Ti mennyit tudtok ezekről és a hatásairól a várandós nőkre, a magzatra? Van egy kliensünk, aki nagy valószínűséggel terhes és ezeket a szereket szedi, de mindkettőt tagadja. (kolléga kérdése)
Sajnos arról még nincsenek pontos adataink, hogy milyen hatással vannak ezek az új szerek a várandós nőkre és a magzatra és ezért csak általános jellegű tanácsadást tudunk nyújtani (= csökkentse a mennyiséget és az intenzitást!).

Az utóbbi 3 évben jelentősen megváltozott a szerkínálat Budapesten, a 8. kerületben. Megjelentek az úgynevezett „dizájner drogok” a pszichoaktív szerek piacán, és teljesen kiszorították a „régi szereket” mint például a heroin vagy az ecstasy.
A legnagyobb problémát az jelenti, hogy ezeket  a szereket online árusítani tudják illetve azért is, mert gyakran a díler sem tudja, hogy pontosan mit árul különböző fantázianevekkel illetik pl. Kati, Zsuzsi, kristály.
Általában stimuláns és hallucinogén hatásról számolnak be, amely gyakran párosul enaktogén és disszociatív hatással. Különösen figyelni kell ezeknél a szereknél arra, hogy alkohollal együtt ne használják, mert a beszámolók alapján az különösen veszélyes lehet (ön- és közveszélyes).
Nincsenek adatok az „új szerek” összetételéről, a kapható anyagok összetevőiről, koncentrációjáról. A további adatokért lásd. Dr. Rácz József pszichiáter, a Kék Pont Drogambulanica igazgatójának legfrissebb adatokat bemutató előadását. http://prezi.com/gxye-dt54lqt/jozsefvarosi-kef/.
Amiatt, hogy a kínálat ilyen gyorsan változik, ezért nincsenek kutatási adatok sem arra vonatkozóan, hogy pontosan milyen hatásra kell számítanunk, különösen egy esetleges várandósság esetén milyen hatása van a magzatra.

A fentiek alapján nagyon fontosnak tartjuk az említett személy minél előbb szakellátóba kerüljön (pl. Kék Pont Drogambulancia). Amennyiben szeretné megtartani a gyermekét, akkor jó lenne hozzánk irányítani, amennyiben – legvégső esetben – nem hajlandó semmilyen együttműködésre, akkor szükséges segítséget nyújtani abban, hogy megfelelő egészségügyi intézménybe kerüljön.

74.
A barátnőm nemrég szült, de akárhányszor átmegyek hozzá, látom, hogy esténként megiszik egy-két pohár bort vagy sört. Szoptatja a babáját. Azt mondja, hogy az interneten azt olvasta ezzel kifejezetten jót tesz a tejtermelődésnek. Én kicsit aggódom. Okoz ezzel bármilyen kárt?
Az alkalmankénti egy pohár bor fogyasztása nem káros a szoptatott babára nézve, ha az ital elfogyasztása és a szoptatás között eltelik 4-5 óra. Az ital elfogyasztása után azonban 1-2 órával a legmagasabb a véralkoholszint, 3 pohár bor esetén már kb. 12 órára van szükség ahhoz, hogy teljesen kiürüljön a szervezetből. Az elfogyasztott mennyiséggel arányosan nő a kiürülési idő. Az alkohol gyakorlatilag akadálytalanul jut át az anyatejbe és ugyanannyi idő alatt ürül ki, mint a vérből. Az alkoholfogyasztás közvetlenül befolyásolja az anyatej-elválasztást. Egy kutatási eredmény szerint a szoptatás megindulásáért felelős oxitocin mennyisége 2 pohár bor elfogyasztása után 78 százalékkal csökkent, a prolaktiné viszont akár 336 százalékkal is emelkedett. Mivel a prolaktin
serkenti a tejtermelést, a nők mellfeszülést tapasztaltak, azonban az oxitocin-szint csökkenése miatt maga a szoptatás nehezebbé vált. Az „alkoholos napokon” mindegyik anya lassabban jutott el az első csepp tej kipréseléséig. Ezért a rendszeres ivást mindenképpen kerülendőnek tartjákszoptató nők esetében.
Forrás:http://jozanbabakterhesgondozas.blogspot.hu/p/drogok.html
Az alkohol egyértelműen összefüggésben van a teratogenezissel, a szervek, a gerinc- és/vagy a végtagok kisebb-nagyobb mértékű fejlődési rendellenességével. Korai terhességben mind a mérsékelt, mind a nagyobb mértékű alkoholfogyasztás akadályozhatja a magzat növekedését, fejlődését. A terhesség alatt társaságban, ritkán, kis mennyiségű alkoholt fogyasztók utódaiban vélhetően nem jön létre magzati ártalom, viszont rendszeres kismennyiségű alkohol fogyasztása alkoholos magzati károsodást, növekedési visszamaradást eredményezhet.
Fogamzás előtti időszakban rendszeresen fogyasztott nagy mennyiségű alkohol az anyai szervezetben okozhat olyan károsodást, ami a magzati fejlődésre kedvezőtlenül hat, de ha az anya a terhesség ideje alatt nem iszik, fejlődési rendellenesség, vagy más súlyos kórkép nem alakul ki.
Forrás:http://jozanbabakterhesgondozas.blogspot.hu/p/drogok.html
Mindenképp, próbálja meg beláttatni, húgával hogy viselkedésével veszélyezteti a magzatot. Ha igény van rá, szakembereink szívesen beszélgetnek vele problémáiról, az alkoholfogyasztás okáról.
75.
Egy fiatal hangú lány telefonált, aki azt mondta, hogy attól fél, hogy terhes. Volt egy buliban, ahol annyira részeg (?) lett, hogy nem emlékszik semmire, de másnap úgy érezte, hogy megerőszakolták és hogy biztos valamit kevertek az italába.
Azt tanácsoljuk a lánynak, hogy, ha megteheti, jöjjön el hozzánk, hogy részletesen át tudjuk beszélni a szociális, egészségügyi életkörülményeit, illetve leginkább azért, hogy konzultálni tudjon a nőgyógyászunkkal, aki megvizsgálja és elkezdheti/folytathatja a terhesgondozást.
Az erőszak nagyon súlyos lelki teher, amit nagyon óvatosan kell kezelni (az áldozatok szégyent éreznek), ezért sokat beszélgetünk vele az életkörülményeiről. Felajánljuk neki, hogy bármikor telefonálhat hozzánk.
Elkérjük az e-mail címét és elküldjük neki a krízistelefonszámokat, hasznos információkat tartalmazó füzetünket, hogy addig is tájékozódhasson az állapotáról, a terhesgondozás és –ellátás körülményeiről. Az első trimeszterben füvet, kristályt és alkoholt fogyasztott, néhány alkalommal nagyobb mennyiségben (pl. szilveszter), dohányzik. A dohányzást nem tudja letenni, de minimálisra csökkentette, viszont, amióta tudja, hogy gyermeket vár, azóta minden szer használatát felfüggesztette. Elmondtuk neki, hogy azzal tud jelenleg a legtöbbet tenni a babájáért ha fenntartja ezt a fajta mértékletességet és a lehető legnyugodtabb marad, illetve javasoltuk neki az egészséges táplálkozást és a vitamin szedését.
Személyes konzultációt beszélünk meg.

76.
Másik fiatal hangú lány telefonál (vagy ugyanaz, mint az előző? Nem derül ki.) hogy volt egy buliban, ahol nagyon részeg lett és lefeküdt egy külföldi sráccal, akit akkor ismert meg. nem védekeztek és attól fél, hogy AIDS-es lett. A terhességtől nem fél, mert fogamzásgátló tablettát szed.
Tájékoztatjuk a környékén található ingyenes HIV szűrésekről. Igyekszünk megnyugtatni, hogy ne a legrosszabbra gondoljon és a szűrés eredményéig semmiképp ne spekuláljon, mert az nagy lelki tehertétellel jár.

A HIV ma már kezelhető betegség, de a fertőzésveszély miatt elővigyázatos életvitelt követel meg egyénileg és közösségben élve is.
Ugyanakkor Magyarországon még sok hiedelem és előítélet kapcsolódik a betegséghez. Érdemes szakember bevonásával konzultálni a vezetőséggel és megkeresni a legjobb megoldást az Ön számára.
Javasoljuk az Anonym AIDS Tanácsadó Szolgálattal vegye fel a kapcsolatot:
www.anonimaids.hu
segitseg@anonimaids.hu

77.
Mit jelent az, hogy valaki függő? Honnan tudom, hogy én vagy a párom függők vagyunk-e?
•        Folyamatos vágy és kényszer egy bizonyos viselkedés végrehajtására, illetve képtelenség arra, hogy ellenálljon ennek a vágynak. Drogfüggőség esetében ez a viselkedés a drog bevétele, míg a viselkedési addikciók esetében valamilyen viselkedés kényszeres végrehajtása. A játékszenvedélyes személy nem tud ellenállni a játékgépeknek, a kleptomániás kényszerű, legyőzhetetlen vágyat érez a lopásra, a kényszeres evő nem tudja abbahagyni az evést és így tovább;
•        A függőségekben jellemző a viselkedés ciklikussága. A viselkedés megjelenését megelőzően a feszültség növekedése, majd a végrehajtás során átmeneti kielégültség-érzés
tapasztalható. Előfordul, hogy a viselkedés végrehajtását követően bűntudat is megjelenik. Az átmeneti feszültségcsökkenés után ismét a feszültség növekedése jelenik meg;
•        Gyakran megfigyelhető a tolerancia jelensége, azaz a hozzászokás kialakulása. Ez azt jelenti, hogy a használónak egyre nagyobb mennyiségre lesz szüksége az adott szerből ahhoz, hogy ugyanazt a hatást elérje. A tolerancia a viselkedési addikciók esetében is kialakul, azaz például egyre gyakoribb, egyre hosszabb idejű internethasználat elégíti csak ki a személyt;
•        Szintén gyakori, bár nem feltétlenül kötelezően előforduló tünet a megvonási tünetek megjelenése. Ez azt jelenti, hogy a drog használatának abbahagyásakor vagy a kényszeres viselkedéssel történő felhagyáskor a használó kellemetlen lelki és/vagy testi tüneteket észlel. Nem minden drog használatakor alakulnak ki fiziológiai (testi) megvonásos tünetek, minden drog és minden addiktív viselkedés esetében kialakulhatnak azonban pszichés (lelki) megvonási tünetek;
•        Jellemző tünet lehet a leszokási kísérletek sorozatos kudarca;
•        Igen általános jellemző a legkülönbözőbb testi vagy lelki problémák megjelenése, illetve, hogy a függő személy maga is észleli ezeket a problémákat, de ennek ellenére sem képes felhagyni szenvedélyével;
•        A szenvedélybeteg többnyire nagyon sok időt fordít szenvedélyére, illetve az attól való megszabadulásra. Ennek is következménye, hogy más, korábbi tevékenységeire nem marad ideje: nem tudja megfelelően elvégezni a munkáját, romlik az iskolai teljesítménye, nem végzi el a kötelezettségeit. Elveszítheti érdeklődését számára korábban fontos tevékenységek iránt. Megromolhatnak a családi, baráti kapcsolatok;
•        A szenvedélybetegség kialakulása során jellemző, hogy a korábban fontos tevékenységek gyakran elvesztik fontosságukat, nem tudnak már örömet szerezni, nem kötik le az érdeklődést. Ezzel szemben a szenvedély tárgya felértékelődik, minden másnál fontosabbá válik és kiszorítja a használó életéből az egyéb örömforrásokat. Ily módon a munka és a tanulás mellett elvesztheti az értékét a család, a barátságok, a szerelem, a szex, a hobbik és bármi más, korábban fontos dolog.
(Demetrovics és mtsai (2011): Zsebkönyv)
78.
Mit jelent az, hogy helyettesítő terápia és milyen hatással van a várandós anyára és a magzatra? (vidéki védőnő kolléga kérdése)
Helyettesítő terápia:
Az opiátfüggő betegek jelentős része nem képes a kábítószer-mentességre (agyi neurobiokémiai elváltozások, pszichoszociális problémák kapcsán), és emiatt átmenetileg vagy hosszútávon (akár évtizedekig) helyettesítő kezelést igényelnek. Számos tanulmány jelzi, hogy az ilyen kezelésben lévő opiátfüggők mentális és szomatikus állapota lényegesen kedvezőbb, mint a kezelésbe nem kerülőké.
A helyettesítő terápiák alapelve az, hogy lehetőséget teremtenek az illegális utcai heroin- vagy más opiáthasználat legális gyógyszerrel történő helyettesítésére.
Legfőbb előnyük az illegális szerek (elsősorban a heroin) használatának csökkenése vagy teljes megszűnése, az illegális heroin beszerzéséhez kapcsolódó bűnözés csökkenése, illetve megszűnése, az intravénás használat csökkenése vagy megszűnése révén az AIDS, hepatitis C, és az egyéb, vér útján terjedő fertőző betegségek előfordulásának mérséklődése, valamint a kliensek fizikai és mentális státuszának javulása.
Agonista szubsztitúciós kezelésekben jelenleg a metadon és a buprenorphine a legelterjedtebben használt szerek.
A WHO (Egészségügyi Világszervezet), hangsúlyozva az ilyen típusú kezelések fontosságát, 2005-ben a metadont és a buprenorphint felvette az úgynevezett alapvető gyógyszerek listájára. Ezen a listán olyan gyógyszerek vannak, amelyek a világ közegészségügye szempontjából jelentős szerepet játszanak.

Az opiáthasználó terhes nők esetében az agonista típusú gyógyszeres kezelés a következő előnyökkel jár:
•        Vonzó alternatíva a betegek számára mivel nem fognak szenvedni az elvonási tünetek miatt;
•        A kezelésben való részvétel lényegesen magasabb arányban történik, mint más kezelési (főleg absztinencia-orientált) formákban;
•        A kezelés elhagyása lényegesen alacsonyabb arányban történik, mint más kezelési formákban;
•        Hatékonyan bevonhatók a terhesgondozásba, fertőző betegségek vagy más szomatikus problémák kezelésébe;
•        Megteremtik a hátteret a szociális stabilizációnak: mivel nincs szükség a heroin vagy egyéb – illegális – opiát beszerzésére, megszűnnek a kriminális, prostitúciós tevékenységek, a használók kivonulhatnak a „drogos” környezetből;
•        Az ilyen típusú gyógyszereknek nincs teratogén hatásuk;
•        Jelentősen lecsökken az elvetélés és a koraszülés veszélye;
•        A gyógyszer-dózis függvényében, nincsenek vagy enyhék a neonatális absztinenciális szindroma tünetei.
Világviszonylatban leggyakrabban alkalmazott és a legjobban vizsgált agonista gyógyszer a metadon.
Más szereket is alkalmaznak a terhes opiáthasználók kezelésére (buphrenorphin, slow releasing morphin), amelyek ugyanolyan hatékonyak, mint a metadon, ugyanakkor Magyarországon a metadon az egyetlen agonista gyógyszer, amely elérhető és alkalmazható a terhes opiáthasználó betegek kezelésére.
(Demetrovics és mtsai 2011: Zsebkönyv)
79.
Hogyan működik a methadon kezelés, milyen hatással van a szoptatásra és hol lehet elérni? (vidéki védőnő kérdése)

A metadon-kezeléssel kapcsolatos fontosabb alapelvek:
•        A kezelést minél hamarabb (lehetőség szerint, a beteg jelentkezés napján) el kell kezdeni. (A várólisták vagy a több hét utáni visszarendelés csökkenti az esélyt a kezelésben való maradásra, illetve növeli a rizikót a drogfogyasztás folytatására.);
•        A kezdő dózis általában 20 mg/nap;
•        A dózist fokozatosan kell növelni: napi 10-20 mg.
•        A hatékony terápiás dózist egyénileg kell megalapítani: ez általában 60-120mg/nap;
•        A hatékony dózis az, amely teljes mértékben megszünteti az elvonási tüneteket és a kábítószer utáni sóvárgást;
•        A gyógyszer adagolása naponta egyszer történik, mivel a metadon felezési ideje 20-30 óra;
•        Amennyiben detoxikációs program lehetséges (a kezelés a terhesség elején kezdődik, jól kooperál a használó, stabil a pszichoszociális háttér stb.), a hatékony dózis csökkentése nagyon fokozatosan, folyamatos addiktológiai és nőgyógyászati ellenőrzés mellett lehetséges. A csökkentés egyénileg kell, hogy történjen; a csökkentés lehetséges mértéke általában hetente 2,5-5 mg. Amennyiben a csökkentés alatt komoly elvonási tünetek (méh kontaktúra, fetalis distress stb.) észlelhető, a csökkentést fel kell függeszteni, és - szükség esetén - a dózist újból emelni szükséges;
•        A terhesség utolsó 1-2 hetében csökkentést nem alkalmazunk, mivel a koraszülés veszélye nagyon jelentős;
•        A harmadik trimeszterben, mivel az enzim indukció miatt a metadon lebomlása a szervezetben felgyorsulhat, szükség lehet a dózis emelésére és/vagy a napi kétszeri adagolásra;
•        Napi 20 mg metadon-dózis alatt az újszülöttnél nem fordul elő neonatális absztinenciális szindróma, magasabb dózisnál enyhébb vagy súlyosabb tünetek előfordulhatnak, de lényegesen veszélytelenebbek, mint heroin használatánál;
•        Az újszülöttet fokozott (kórházi) megfigyelés alatt kell tartani, és amennyiben elvonási tünetek észlelhetők, a kezelést azonnal el kell indítani (agonista kezelés – morphin hydrochlorid);
•        Az addiktológiai kezelést a szülés után is szükséges folytatni; ebben az időszakban az általános kezelési alapelveket kell alkalmazni.

A szakmai vélemények megosztottak a szoptatás körüli kérdésekben.
Mivel a metadon részben átkerül a tejjel az újszülött szervezetébe, metadon-kezelés alatt alapvetően nem ajánlott a szoptatás.
Az utóbbi években némi változás történt ebben a koncepcióban: alacsony metadon-dózis (20 mg/nap alatt) mellet a gyógyszer nem vagy minimális mértékben kerül át a csecsemő szervezetébe.
Ahol lehetőség van érdemes titrálni a metadon-szérum szintjét az anyánál és a csecsnőnél.
A szoptatás nagyon pozitívan hat, úgy az anyára (anyaszerep, áldozatvállalás, felelősségtudat, neurohormonális egyensúly), mint a csecsemőre (táplálkozás, érzelmi fejlődés), és ez a pozitív hatás akár az egész életre is kihathat.
A szülés és a szoptatás továbbá jelentős lökést adhat akár a kábítószer-használat végleges abbahagyására is.

Helyettesítő kezelést alkalmazó központok Magyarországon
•        Fővárosi Önkormányzat Nyírő Gyula Kórház, Drogambulancia és Prevenciós Központ, 1135 Budapest, Jász u.14, 06-1-236-0787
•        Magyar Ökumenikus Segélyszervezet, Soroksári Addiktológiai Centrum, 1238 Budapest, Grassalkovich út 104, 06-1-287-3863
•        XV Kerületi Önkormányzat Egészségügyi Intézménye, Drogbeteggondozó, Drogprevenciós Alapítvány - Drogoplex, 1152 Budapest,, Arany János u.73, 06-1-306-2584
•        Markhot Ferenc Kórház - Rendelőintézet, Addiktológiai Gondozó és Drogambulancia, 3300 Eger, Markhot Ferenc u.1-3. 06-36-801-736
•        Békés Megyei Képviselő Testület Pándy Kámán Kórház, Drogambulancia, 5700 Gyula, Semmelweis út1, 06-66-526-540
•        Drogambulancia Alapítvány, Drogambulancia, 3529 Miskolc, Csabai Kapu 9-11, 06 46 431310
•        INDIT Közalapítvány, Drogambulancia, 7621 Pécs, Szendrei Júlia u.6, 06-72-315-083
•        Szegedi Kistérségi Humán Szolgáltat Központ, Dr. Farkasinszky Terézia, Ifjúsági Drogcentrum, 6226 Szeged, Fésű u 4, 06-62-436-353
•        Alkohol Drogsegély Ambulancia, 8200 Veszprém, Pápai út 37/b, 06-88-421-857
(Demetrovics és mtsai 2011: Zsebkönyv)

80.
Hogyan hatnak a különböző szerek egymásra várandósság és szoptatás alatt?

A várandósság és szoptatás alatt ugyanolyan mértékben hatnak a különböző szerek egymásra: fokozzák az ártalmakat. A szerek csökkentése mindenképp az ártalmak csökkentését jelentik.

81.
A barátnőm szerhasználó és mégis egészséges gyermekei vannak. Hogyan lehet ez?
Az, hogy az ő gyermekei egészségesek még nem jelenti azt, hogy a használt szereknek nincsen káros hatása a magzatra és a későbbi életükben nem fog megjelenni valamilyen egészségügyi károsodás. A tájékoztatókban és az orvosnál is a lehetséges káros következményekre hívjuk fel a figyelmet, amelyeket megelőzni érdemes vagy csökkenteni az ártalmakat.

82.
Ha megtudom, hogy terhes vagyok, azonnal hagyjam abba a szerhasználatot?
Bizonyos esetekben (pl. heroinhasználat) az azonnali abbahagyás nagyobb kárt okoz, mint a szerhasználat fenntartása, ezért érdemes mindig konzultálni addikológussal a szer abbahagyása előtt! Általában a szerhasználat csökkentése és az életkörülmények javítása (pl. rendszeres étkezés) hasznos első lépés a magzat és az Ön egészsége érdekében.

83.
Egész tinédzserkoromban amfetaminszármazékokat szedtem a bulikban. Három éve, amióta együtt vagyok a pasimmal, semmit nem szedünk. Néhány év múlva babát szeretnénk. Lehet valamilyen utólagos hatása ezeknek a szereknek? Egyébként, mik a hatásai az amfetaminnak?
A várandósság ideje alatt. Használó várandós nők esetei között terhességi magas vérnyomást, spontán vetélést, korai méhlepény-leválást figyeltek meg.
Előfordulhat a magzat károsodása: agyi infarktusok, alacsony születési súly és a terhességi korhoz képest kisebb fejméret.
Az említett állapot és következményei kezelésére nincs speciális eljárás.
Alacsony dózisban magzatkárosító hatásuk nem ismert, ez azonban semmiképpen nem jelenti, hogy érdemes volna kísérletezni valamely szer még elfogadható adagjának beállításával.
A metamfetaminok terhesség alatti használata szintén megnöveli a koraszüléssel, illetve a méhlepénnyel kapcsolatos komplikációkat. Előfordulhatnak koponyán belüli vérzések, infarktusok, lágyulások.

A szoptatás ideje alatt.  Ezek az anyagok az anyatejbe kerülve a csecsemőnél izgatottsághoz, alvászavarhoz vezetnek.

84.
Megszületett a babám, de úgy érzem, egyre nehezebben bírom anyag nélkül. Még bent vagyunk a kórházban, nem tudok bemenni hozzátok, mit csináljak?
Először is gratulálunk a babához!  Az öröm mellett természetes ilyenkor az aggódás és a tehetetlenség érzése is, amit a régi reflexek szerint szerhasználattal szeretne megoldani.
Próbálja elterelni a figyelmét azzal, hogy a babának előkészíti a szobáját, intézi az ilyenkor szükséges papírokat.
Legyen minél többet olyan emberek társaságában, akik támogatják azt, hogy tiszta maradjon és segítenek a bizonytalanságának oldásában, a zavaró gondolatainak tisztázásában.
A Józan Babák Klubban munkaidőben szívesen látjuk, vannak délutáni/esti programjaink is, amelyek ingyenesek és segíthetnek a gondolatai elterelésében az új élmények, érzések feldolgozásában.
Az NA csoportot is érdemes ilyenkor (újra) felkeresni, vagy bármilyen (ön)segítő csoportot, ahol tud beszélni magáról.
85.
Fiatal lány kétségbeesetten telefonál, hogy nagyon fél, hogy terhes lett egy fiútól. Már meg kellett volna jönni a menstruációjának és nincs pénze terhességi tesztet venni vagy elmenni a nőgyógyászatra.
Azt tanácsoljuk a lánynak, hogy, ha megteheti, jöjjön el hozzánk.
Ha kiderül, hogy terhes ne essen kétségbe, itt igénybe vehet pszichoszociális konzultációt, ahol a lehetőségeket végig tudja beszélgetni valakivel.
Részletesen át tudjuk beszélni a szociális, egészségügyi életkörülményeit, illetve leginkább azért, hogy konzultálni tudjon a nőgyógyászunkkal, aki megvizsgálja és elkezdheti/folytathatja a terhesgondozást. Elkérjük az e-mail címét és elküldjük neki a hasznos információkat tartalmazó füzetünket, hogy addig is tájékozódhasson az állapotáról, a terhesgondozás és –ellátás körülményeiről.
Mi elsősorban abban tudunk segíteni, hogy elfogadó környezetben megbeszéljük a várandósság, a droghasználat és az egyéb egészségügyi és szociális életkörülményeket és tanácsot próbálunk adni ahhoz, hogy a várandósságot a lehető legjobb körülmények között élje meg. Alapítványunknál jogász, pszichológus és önkéntesek dolgoznak, akik akár azt is vállalják, hogy a szerhasználó várandós nőt ellátó helyekre kísérjék.
Az az alapelvünk, hogy minden eset egyedi, és mi figyelembe vesszük az egyedi körülményeket.
Amennyiben nem budapesti vagy Budapest környéki lakos, akkor azt javasoljuk, hogy írjon nekünk konkrét kérdéseket, amelyekre legjobb tudásunk és szakértőink segítségével fogunk válaszolni vagy hívjon fel minket és telefonon adunk tanácsot vagy megkeressük a legközelebbi olyan ellátó helyet, ahol tudnak a kérdésére válaszokat adni, a problémáiban segíteni.

86.
5 hónapos terhes vagyok. A gyerek apja már az elején megmondta, hogy nem akarja vállalni a gyereket. Hazaköltöztem anyámhoz, de ő meg alkoholista. Nem tudom mit csináljak. Tudok még segíteni az anyámon vagy inkább keressek más megoldást?
Van lehetőség különféle otthonokba kerülni, de általában azt szoktuk javasolni, hogy ha van lehetőség, ne ide menjenek a kismamák.
Ha otthon marad, az alábbi tanácsaink vannak.
Szerencsére a legjobb megoldás az, hogy a nem-alkoholista családtagoknak kell megváltozniuk, nem pedig az alkoholistáknak Azzal, hogy nem "falaznak" az alkoholistának és saját szükségleteikre koncentrálnak, továbbá igénybe veszik a családon kívüli segítséget, elindíthatják a családot a gyógyulás útján.
Ne "falazz" az alkoholistának !
       Fontos, hogy a családtagok szüntessék meg a támogatási rendet, amely tulajdonképpen lehetõvé teszi az alkoholistának, hogy igyon. A legjobb azzal kezdeni, hogy megengedjük az alkoholistának, hogy vállalja az ivás következményeit, az ivás miatt fellépõ problémákat.
Mindenki a saját szükségleteire összpontosítson!
       Ha a családtagok nem engedik, hogy a gondolataikat és tetteiket az alkoholista határozza meg, megszabadítják magukat a beteg által szabott korlátoktól. Azzal, hogy elsõbbséget biztosítunk saját szükségleteinknek, az alkoholista maga is elindulhat a normális élet felé.
Kérj segítséget!
       Az alkoholizmus nem egy "segíts magadon" folyamat és sok segítséget kaphat az, aki ezt igényli. Ahhoz, hogy hatásosan foglalkozunk ezzel a betegséggel, új gondolkodásmódra van szükségünk, és a családtagok sokat hasznosíthatnak a szakértõk segítségébõl.
Segítség a család nem alkoholista tagjai számára
       Amikor a család kész elfogadni a segítséget, rájönnek, hogy milyen sok lehetõség van erre. Emberek millióit befolyásolja mások italozása és hatalmas hálózat fejlõdött ki, hogy foglalkozzon a problémával. Ez a hálózat magába foglalja az önsegítõ csoportokat, professzionális segítséget, információs és lelkisegély szolgálatokat.
Professzionális segítség
       A családtagok profitálhatnak a szakemberek segítségébõl, és sokan igénylik is. Ezt igénybe lehet venni egyénileg, családdal vagy csoportterápiában, pszichiáter vagy terapeuta segítségével.


Az alábbi linken további hasznos információkat talál az alkoholizmussal kapcsolatban:
http://addictus.blog.hu/2007/08/22/alkoholizmus_a_csaladban

Jogi tanácsadás

A terhes kismamának azt javaslom, hogy ha az apa nem akar a gyermek javára apai elismerő  nyilatkozatot tenni, indítson az apaság megállapítása iránti pert. Ha a bíróság megállapítja az apa kilétét, az apát tartásdíj fizetésére lehet köte- lezni.

87.

Az ismerőseim körében (egy pár kicsi gyerekkel, most válnak) nagyon eldurvult a helyzet. Gyakran segítek nekik, elsősorban a gyerek miatt. A férfi nem bántalmazza tettlegesen a nőt, de olyan durva beszólásai vannak, ami szerintem bántalmazásnak számít. Van ilyen? Erre lehet hivatkozni a bíróságon?
Igen, ezt a fajta bántalmazást érzelmi erőszaknak is hívják.
Az alábbi honlapon talál egy olyan szórólapot, amely tartalmaz egy kérdőívet is. A kérdőív kitöltése segít felismerni az érzelmi bántalmazás jellegét és súlyosságát és további iránymutatást ad:
www.nane.hu/kiadvanyok/szorolapok/erzero.pdf
„Fontos tudnia, hogy az alkalmankénti bántás nem ugyanaz, mint a bántalmazás. Időnként mindenkivel előfordulhat, hogy türelmetlen vagy fáradt, és ezért goromba, vagy valami Ilyen módon megpróbál uralkodni a másik felett. Egy jól működő kapcsolatban ezek az epizódok ritkán történnek meg, és meg lehet őket beszélni. Az érzelmi bántalmazás alapja az egy irányúság és a rendszeresség, amellyel az egyik fél a másikat az érzelmein keresztül uralom alatt tartja.

Ha Ön úgy érzi, Önnel is ilyesmi történik, meg kell törnie a hallgatást és az elszigeteltséget. Beszéljen a dologról olyan emberekkel, akik tudják, hogy mi történik Önnel, és gyakorlati segítséget tudnak nyújtani abban, hogy mit tehet.”
NANE Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület
1447 Budapest, Pf. 502.; Telefon: 36-1-267-4900
Segélyvonal: 06-80-505-101 szerda kivételével 1800–2200
info@nane.hu; www.nane.hu

Jogi tanácsadás

A bírósági gyakorlatban a verbális bántalmazás is erőszaknak számít, ám ennek bizonyítása nagyon nehéz. Ha az így  bántalmazott fél tudja bizonyítani a rendszeres és. állandó bántalmazást (hangfelvétel, videó, tanúk segítségével), különösen akkor, ha kiskorú gyerekek is vannak, akkor már a folyamatban lévő  házassági bontóperben is kérhet ideiglenes intézkedést . Ebben az esetben lehet kizárólagos lakáshasználatot is kérni.


88.

A barátnőm nagyon furcsán viselkedik, amióta megszületett a babája. Korábban együtt cuccoztunk, aztán mindketten lejöttünk róla Komlón, úgy tűnt, hogy mindenkinek rendbejött az élete, ő is szerelmes lett, aztán terhes a pasijától és most nagyon furcsa. Sokat hallani erről a szülési utáni depresszióról, hogyan tudok utánajárni, hogy az van-e neki?
A kezeletlen depresszió is okozhat károkat a magzatnak, és veszélyeztetheti a szülői képességek megfelelő kibontakozását, ezért érthető az aggodalma.
Barátnőként nem elvárható Öntől, hogy „kigyógyítsa” a barátnőjét, már az is nagyon fontos, hogy van kivel beszélgetnie, van, aki figyel rá.
Nagyon jól látja, hogy a barátnőjének a társa fontos szereplő lehet a depresszió fenntartásában, ezért a megoldás is abban rejlik, hogy mindketten részt vegyenek valamilyen önismereti-pszichoterápiás kezelésen.
További információkat tudunk nyújtani, ha elküldi a település nevét, ahol élnek.

89.

MI az a playback színház? El lehet-e csak úgy menni egy előadásra?
A playback egy interaktív, improvizatív színházi forma: a színészek az előadás során a nézők elmesélt érzéseit, hangulatait, történeteit, élményeit játsszák el, játsszák vissza.
A Józan Babák Playback színház előadásainak időpontjait, ízelítőt az előadásokból itt találhat: http://jozanbabakplayback.blogspot.hu/

Várjuk szeretettel előadásunkra (amelyek ingyenesek)!

90.

Milyen nemzetközi tapasztalatok vannak a szerhasználó várandós nők ellátásában?
A droghasználó terhes nők ellátása nem csak a szülészeti-nőgyógyászati problémák és a droghasználat kezelését jelenti, hanem az egészség és a szociális helyzet stabilitásának javítását és megőrzését is magában foglalja. A droghasználó várandós nő a kezelési rendszerbe kerül, amivel egy óriási lehetőséget kap, hogy az ellátórendszerrel kapcsolatot tartson fenn. Ezért fontos megvizsgálni az ellátás minőségét, hogy hol lehetne – a jelenlegi körülmények között is – fejleszteni a rendszeren. A nemzetközi ellátási példák megegyeznek abban, hogy a droghasználó nők várandóssága egy komplex egészségügyi és szociális probléma, és az ellátórendszernek valamennyi vonatkozásával együtt kell foglalkoznia. Egyhangúan fontosnak tartják a prevenciót, a széleskörű tájékoztatást az alkalmi és a kényszeres használó esetében is.
A legtöbb európai országban az alacsony- és a magasküszöbű szolgáltatások párhuzamosan jelen vannak, de abban már megoszlanak a gyakorlatok, hogy a tanácsadást vagy a speciális klinikák létrehozását és fenntartását tartják-e fontosabbnak. A brit gyakorlat az előbbit: a drogambulanciák listákat kapnak az elérhető szolgáltatókról és szolgáltatásokról, és a szerhasználót átirányítják a megfelelő intézetekbe. Dániában (Family Center - Copenhagen University Hospital Hvidovre and Rigshospitalet) és Ausztriában (Bécsi Orvostudományi Egyetem Addiktológiai Klinika) azonban orvostudományi klinikákon centralizált multidiszciplináris központokat hoztak létre a várandós (és kisgyermekes) szerhasználók ellátására.
Itt, azon kívül, hogy egy külön osztályon önálló multidiszciplináris team (orvosok, pszichológusok, nővérek, szociális munkások, jogászok) dolgozik, fi zikailag is közel vannak a társult problémákat kezelő egyéb osztályokhoz (pszichiátria, fertőző betegségek osztálya stb.), és helyben nyújtanak jogi vagy szociális segítséget. További perspektívákat jelentenek a bentlakásos megoldások, amelyek főleg Nagy-Britanniában és az Amerikai Egyesült Államokban terjedtek el. A nemzetközi  példák továbbá egyhangúan fontosnak tartják a nem-elítélő, elfogadó, támogató hozzáállást a célcsoporthoz, ugyanis nagyon ritka a szerhasználó várandós nőkénél kevésbé stigmatizált csoport. Tanulmányunkban először az általános ellátási elveket
mutatjuk be, majd a prevenció és intervenció lehetőségeit, végül konkrét példákat és megfogalmazódó dilemmákat a droghasználó várandós nők ellátásában.
(Kaló Zsuzsa és Rácz József: Nemzetközi tapasztalatok és modellek a gyermekvállalás és droghasználat témakörébe. Addiktológia (Addictologia Hungarica)
http://www.addiktologia.hu/article_pdf/287.pdf)

91.

Mit tegyek, ha a kliensem szerhasználó?
A várandós szerhasználó nőket ellátó programok világszerte bebizonyították, hogy a sikeresség nagyban múlik a szolgáltatások támogató és nem-elítélő módján.

Kevés olyan társadalmi csoport van, amely kisebb stigmát érzékelne a társadalom részéről, mint a várandós droghasználó, és azok a nők, akik injekciós droghasználók nagy valószínűséggel érzik magukat bűnösnek a szerhasználatuk miatt a gyermekük egészsége vonatkozásában. A büntető magatartás csupán megerősíti a nőkben az alkalmatlanság érzését és aláássa a befogadó készséget és megmaradást a szolgáltatások felé.

Ezek a programok úgy tapasztalták, hogy a szükségletek minél teljesebb kielégítése célravezetőbb és megtartóbb, mint kizárólag a droghasználatra koncentrálni. Ez a megközelítés jobban segíti a terhesgondozásban való részvételt és az anya és a gyermek egészségi helyzetét is jobban javítja.

Ezért az alábbiakat tanácsoljuk:

Általános tanácsok

0. Törekedjünk egy olyan bizalmi légkör kialakítására, amelyben a kliens megnyílik és elmondja a magzatot károsan befolyásoló szokásait legyen szó dohányzásról, gyógyszerfüggésről vagy injekciós droghasználatról.

Ha már kiderül a szerhasználat:

1. Minden problémás szerhasználó nő tanácsadást kell, hogy kapjon a fogamzásgátlás lehetőségeiről!

2. A teherbeesés előtt szükséges, hogy információt kapjanak az örökíthető vírusokról (a megelőzésről és a kezelésről) és a szakirodalom által bizonyított káros hatásokról!

3. Az ellátórendszerben dolgozók szükséges hogy felismerjék, ha a szerhasználó nő komorbid pszichiátriai betegségektől is szenved, és tovább kell hogy küldjék a megfelelő ellátó intézménybe!
Ha kételyei, megérzései vannak egy klienssel kapcsolatban, akkor ossza meg kollégáival dilemmáit!

4. Különösen fontos a titoktartás és a bizalom megőrzése!

5. Fontos, hogy rendelkezésre álljon olyan szakemberekből álló lista, akikhez a különböző intézményekből és szakterületekről fordulhatnak egymáshoz, tehát fontos a multidiszciplináris megközelítés!
Az Önhöz földrajzilag is legközelebb eső lista összeállításához kérjen segítséget a Józan Babák Klubtól!

6. Gyermekvédelem a helyi jogszabályozás az esetek egyedi megítélése szerint történjen!

Opiáthasználó esetén:

- Tájékoztassuk a nőket a szerhasználat hirtelen abbahagyásának kockázatairól és támogassuk őket az ellenőrzés melletti dózis csökkentésére. Habár a teljes szernélküliség az ideális a várandós nőknek, legyünk tisztában vele, hogy ez nem biztos, hogy minden esetben reális opció. Támogassuk nem-elítélő módon azokat a nőket is, akik folytatják a droghasználatot vagy visszaesnek.

- Ajánljunk fel alapvető szolgáltatásokat, amelyek javítanak az anya egészségügyi állapotán a várandósság alatt, különösképpen táplálkozási támogatást és támogassuk abban, hogy csökkentse a dohányzást és az alkoholfogyasztást. Az alkoholfogyasztás mellőzése és a dohányzás lecsökkentése napi 10 szálra már szignifikánsan javít az anya és a gyermek egészségén is.

- Támogassuk őket abban, hogy részt vegyenek HIV szűrésen, tájékoztassuk őket arról, hogy ezt átadhatják gyermeküknek és támogassuk őket abban, hogy lépjenek kapcsolatba ezzel foglalkozó szakintézményekkel.

- Támogassuk őket abban, hogy részt vegyenek terhesgondozáson azzal, hogy időpontot szerzünk az orvosnál vagy elkísérjük őket a rendelésre.

- Tegyünk elérhetővé otthoni terhes teszteket és tájékoztassuk őket, hogy akkor is teherbe eshetnek, ha nem menstruálnak.

Szülésnél

Drogot használó várandós nő szülésénél fokozott figyelemmel kell lennünk a magzat testsúlyának, testhosszának, fejkörfogatának, gestatios érettségének meghatározására. A fejlődési rendellenességek szűrése, valamint a koraszülöttséggel kapcsolatos szövődmények vizsgálata már itt elkezdődik

92.

Attól tartok az egyik kliensem heroinista. Jómódú családból származik és nem elhanyagolt, de mégis olyan, mintha drogos lenne. Milyen hatásai lehetnek a heroinnal a babára? Kérem küldjenek nekem valamilyen tájékoztatót, amiből kicsit többet megtudhatok a témáról! (védőnő)
A várandósság ideje alatt. Az opiátfüggő nők nehezen ismerik fel terhességüket, s a terhesség korai jeleit (fáradtság, hányinger, fejfájás, görcsök) elvonási tünetként értékelhetik, ezért emelhetik drogadagjukat. Ez közvetlen veszélyt jelent a magzat számára: az adag növelése halálos mérgezéséhez vezethet.
A helyettesítő gyógyszeres (metadon-) kezelés alatt rendeződhetnek az endokrin funkciók, ezért ilyenkor nagyobb a teherbeesés lehetősége! Az anyai opiáthasználat mind az anyára, mind a fejlődő magzatra közvetlen életveszélyt jelent. A legveszélyesebb az injekciós alkalmazás, ahol nem csak a szer okozta hatásokkal kell számolni, hanem az intravénás beadás módja miatti egyéb szövődményekkel is például Hepatitis-, vagy HIV-fertőzésnek tehetik ki magukat és a magzatukat.
A terhesség során heroint fogyasztó nők növelik a komoly terhességi komplikációk esélyét, amilyen például az elégtelen magzati súlygyarapodás, a korai magzatburok-repedés, a koraszülés, vagy a halvaszületés. A koraszülés általánosabb az injekciós droghasználóknál, mint az egyéb módon használóknál, ami valószínűleg az intoxikációs és megvonási állapotok viszonylag gyorsabb váltakozása miatt alakul ki. Nem teljesen tisztázott még, hogy ezek a jelenségek a heroinhasználat közvetlen következményeként, vagy a heroint gyakran használó

93.

Látom, hogy vannak nálatok 12 lépéses programok. Mit jelentenek ezek? (korábbi kliens)
A 12 lépéses programok az anonim programokat jelentik: például a Névtelen/Anonim Alkoholistákat (AA) vagy a Névtelen Drogfüggőket (Narcotics Anonymous, NA), a Névtelen Szerencsejátékosokat Gamblers Anonymous, GA), vagy például az alkoholisták hozzátartozóit magukban foglaló Al-Anon csoportokat. A névtelen nem pusztán arra utal, hogy személyazonosítás nélkül lehet bárki a csoportok tagja, hanem azt is, hogy a csoportok életéről, üléseiről, foglalkozásairól semmiféle dokumentáció nem készül. Az ott elhangzottak ott is maradnak. Önsegítő csoportokról van szó, amelyekben bárki részt vehet, de azt vállalnia kell, hogy például egy NA-csoportban valamit tesz a droghasználata abbahagyása érdekében. Ez a „valami” azonban nagyon különböző lehet, elsősorban az adott személy motiváltságától és a józanság melletti elköteleződésétől függően. Kezdetben az is elég, ha nem a szer hatása alatti állapotban megy el egy csoportos megbeszélésre, majd ahogy kialakul benne a bizalom a csoport iránt, látja azokat a példákat, hogyan váltak józanná az olyan szenvedélybetegek, amilyen ő is, akkor elkezdheti az önsegítő csoportok terápiás programját, a 12 lépést. Nem véletlenül használjuk a „józan” szót: a csoportok célja nem pusztán a szermentesség elérése, hanem egy teljes életstílus- és életforma-váltás, ami a hosszútávú szermentesség mellett a teljesebb életet - a „józan életet” - jelenti. A „józanság” fogalma tehát itt sokkal tágabb formában kerül értelmezésre, mint ahogy azt a mindennapi beszédben megszoktuk.

94.

Milyen pszichoterápiás lehetőségek vannak nálatok? Küldhetek hozzátok egy klienst? (kolléga kérdése)
A pszichoterápia gyermekvállaláshoz való kapcsolódásakor a terápia célja lehet:
Krízisintervenció esetén: 1.) a gyermekvállaláshoz kapcsolódó helyzet felismerése, főként kevés bizalommal rendelkező, hiányos, töredezett közlésekkel kommunikáló klienssel való találkozáskor; 2.) adekvát egészségügyi ellátás meghatározása; 3.) az ellátásba kerülés támogatása, a szolgáltató ellátásszervezési kapcsolatrendszerére és gyakorlatára támaszkodva.
Konzultáció esetén: 1.) a felmerülő probléma vagy tünet megszűntetése; 2.) esetleges szociális vagy egészségügyi szükségletek meghatározása; 3.) az ellátásba kerülés támogatása, a szolgáltató ellátásszervezési kapcsolatrendszerére és gyakorlatára támaszkodva.
Pszichoterápiás betegvezetés esetén: 1.) a beavatkozás főként azon kliensek esetében indokolt, akik az alacsonyküszöbű szolgáltatóval tartanak fenn elsődleges ellátási kapcsolatot, például bizalmi okból, és más ellátó szervezettel hasonló kapcsolatot nem kívánnak kialakítani; 2.) a munkát célszerű esetmenedzselés mellett végezni.

95.

Mit jelent az, hogy a Józan Babák Klub „ártalomcsökkentő” szolgáltatás?
Az ártalomcsökkentés általában azt jelenti, hogy:
1.       A morális/büntetőjogi-, illetve a betegség-modell közegészségügyi alternatívája: a droghasználat által okozott ártalmak közegészségügyi, illetve népegészségügyi célú csökkentése, például annak megelőzése, hogy injekciós szerhasználók fertőző betegségeket kapjanak vagy ilyeneket továbbadjanak.
2.       Elismeri az absztinenciát, mint végső célt a droghasználók kezelésében, de elfogadja azokat az alternatívákat, melyek a droghasználathoz kapcsolódó ártalmakat csökkentik.
3.       „Filozófiája” alulról-fölfelé, a gyakorlati szakemberek felől indult el, „felhasználóbarát” megközelítés, az alacsonyküszöbű programok iránti elkötelezettség: az „alacsonyküszöb” az ártalomcsökkentő szolgáltatások egyik legfontosabb jellemzője. Azt jelenti, hogy egy szolgáltatást minél könnyebben, minél nagyobb számban vegyenek igénybe droghasználók; a szolgáltatás nem követeli meg tőlük a drogmentességet (úgy sem, hogy ez legyen a hosszútávú céljuk), általában személyazonosításra alkalmas adatokat sem kérnek, a szolgáltatásból ki lehet maradni, majd később folytatni annak igénybevételét.
4.       Az alacsonyküszöbű szolgáltatások preferálása a magasküszöbűek mellett: a magasküszöbű szolgáltatásoknál a szermentesség mellett más, kezelési kritériumokat is megfogalmazunk: például a szolgáltatás igénybevételének feltételei, a követendő magatartások.
5.       A „szenvedélyes” pragmatizmusra épül a moralizáló idealizmus helyett: a stigmatizációt kerülő fogalomhasználat, például nem droghasználó betegről vagy kliensről, hanem a szolgáltatás „használóiról” (user, consumer) beszél. A droghasználatot nem az egyén vagy a társadalom morális problémájaként fogja fel, hanem egy „praktikus” ügyként, ahol a cél a szerhasználattal járó ártalmak csökkentése.

96.

Mit jelent, az, hogy valamilyen szolgáltatás alacsonyküszöbű?
Az alacsonyküszöbű szolgáltatás néhány jellegzetessége:
•        Önkéntes igénybe vételen alapul és minden esetben ingyenes;
•        A szolgáltatás célcsoportjába egyaránt beletartoznak drogot (alkoholt, nikotint, kábítószert, gyógyszert, sziput stb.) használó, viselkedési addikcióban szenvedő, valamint az addikció kialakulásában veszélyeztetett, deviáns életvitelt folytató, szenvedélybeteg vagy droghasználó személyekkel (otthon, iskolában, munkahelyen stb.) tartós kapcsolatban álló emberek;
•        Ártalomcsökkentő szemléletű, ami azt jelenti, hogy elsődlegesen nem a droghasználatot, hanem a droghasználatból fakadó egyéni, közösségi és társadalmi, ezen belül egészségügyi, szociális, gazdasági károkat igyekszik mérsékelni;
•        Nem feltétele a józanság, sem a józanság majdani elérésére vonatkozó cél kitűzése. Ugyanakkor, ha a használó ezt kifejezetten kéri, az alacsonyküszöbű szolgáltatásban segítenek a józanság elérését támogató (absztinencia-orientált) szociális (például rehabilitációs), egészségügyi (például kórházi) ellátáshoz jutni;
•        Az alacsonyküszöbű szolgáltatás korlátozás nélkül fogadja a jelentkezőket, az ellátást csak akkor lehet megtagadni, ha valaki önmagára vagy másokra közvetlen veszélyeztető magatartást tanúsít.

97.

Mit csinálnak maguk itt a Józan Babák Klubban? Komolyan segítenek a drogos anyáknak???!!!
Az alacsonyküszöbű szolgáltatás feladata lehet segíteni a gyermekvállalásra való felkészülést.
Mivel droghasználó várandós nők (és apaként, férfiak) körében inkább jellemző a nem tervezett terhesség előfordulása, a felkészülés iránti igényt többnyire önmagában fel kell kelteni, akár egyéni konzultációk során, akár csoportosan látogatható ismeretterjesztő előadások megtartásával, vagy szórólapok segítségével stb.
Az információk nyújtása olyan elemi ismeretekre is irányul, mint például a terhesgondozás folyamatának bemutatása, annak ingyenessége, a gyermekvállalással kapcsolatos szociális ellátások (például pénzbeli juttatások, szociális intézményi elhelyezések stb.) közlése.
Az egyes érdeklődők esetében előzetesen fel lehet mérni a gyermekvállalással összefüggő – egészségügyi, szociális, jogi – kockázatokat, amelyek megelőzésére, mérséklésére a szolgáltatáson belül (például egyéni tanácsadás, konzultáció alkalmával, családi konzultáció szervezésével stb.), vagy azon kívül (például szűrővizsgálatok szervezésével, anyaságra, szülővé válásra felkészítő tanfolyamok szervezett látogatásával stb.) egyaránt lépéseket tehetünk.
Ugyancsak segítheti a felkészülést, ha az érdeklődő már korábban gyermeket vállalt droghasználó emberekkel, vagyis sorstársakkal kerülhet kapcsolatba, megismerve személyes tapasztalataikat.
Az alacsonyküszöbű szolgáltatás kiemelt feladata lehet a nem kívánt terhességek megelőzése. Ennek érdekében, főként fiatal kliensek számára nélkülözhetetlen az elemi szexuális ismereteket is magába foglaló tanácsadás, lehetőleg a tanácsot kérővel hasonló életkorú és azonos nemű segítő közreműködésével.
Lényeges feltétel a fogamzásgátlással kapcsolatos tanácsadás, ellátásszervezés, illetve eszközök (óvszer, spirál stb.) biztosítása. A fogamzásgátlás alkalmazásánál figyelmet kell fordítani világnézeti, vallási, kulturális szempontokra, szokásokra is, vagy azt például egyeztetni lehet szükséges ügyfelünk partnerével is.
A szexuális tanácsadás, illetve óvszer biztosítása szerepet játszik a szexuális úton terjedő fertőző betegségek (STD) megelőzésében. Ezekkel összefüggésben azonban a tanácsadás nem csak a fertőzés, továbbfertőzés megelőzésére terjedhet ki, hanem arra is, hogy az egyes fertőzések milyen módon befolyásolhatják a gyermekvállalást.
Mind a droghasználat, mind az egyes fertőző betegségek vonatkozásában gyakori hiedelem, hogy az megakadályozza a fogantatást. Ugyanilyen hiedelem, hogy egyes fertőzéseket (például Hepatitis-C) az anya mindenképpen átad az utódnak. Ezekről és hasonló kérdésekről a szolgáltatás szóban és írásban (például szórólapokon) egyaránt tájékoztasson!
Az alacsonyküszöbű szolgáltatásnak általában, de a gyermekvállalással kapcsolatban nevesítve is ajánlott többféle, az anonimitást megőrző kapcsolatfelvételi lehetőséget biztosítani a potenciális jelentkezők számára.
Krízishelyzet jelzésére, továbbá elsődleges kapcsolatfelvételhez ajánlott minden napon elérhető telefonszámot és elektronikus levelezési címet fenntartani.
Figyelembe kell venni, hogy az információt kérő nők jelentős része a terhesgondozás szereplőivel nem beszélnek droghasználatukról, hanem laikus ismerősök tapasztalataiból, újságokból, könyvekből, az interneten, anonim csatornákon keresztül tájékozódnak.
Megkeresés alkalmával gyakori, hogy mintegy a terhesgondozáson való részvétel helyett kér információt a droghasználó nő. Ilyenkor egyértelművé kell tenni, hogy a terhesgondozást az ismeretterjesztés semmilyen módon nem helyettesíti, valamint pontos információkat kell adni a segítségkérés lehetőségeiről, a megfelelő egészségügyi és szociális ellátók eléréséről.
Általános kérdések megválaszolására célszerű az interneten található szakmai információforrást ajánlani. Az internet alkalmas továbbá droghasználó nők terhesgondozással és általában a gyermekvállalással kapcsolatos tapasztalatainak közzétételére (például anonim élménybeszámolók, interjúk írásban, videón stb.).

98.

Az egyik kismamám dohányzik. Ugyan tagadja, de bármikor megérkezik a rendelésre, érzem rajta. Okos, értelmes nő, talán, ha elmondanám neki pontosan, hogy milyen károkat okozhat, akkor segítenék neki. Kérem küldjék el, hogy mi a „hivatalos álláspont” ez ügyben! (védőnő kérdése)
A várandósság ideje alatt. A dohányzás legismertebb hatása és következménye a csecsemőkori hirtelen halál. Kutatási eredmények szerint az újszülött számára minden dohányfüstben eltöltött órával egyre növekszik a bölcsőhalál lehetősége.
A cigaretták száma egyenes arányban van a magzati növekedés elmaradásával is, vagyis ha egy várandós nő dohányzik, célszerű a lehető legkevesebb cigarettát elszívnia.
A dohányzás következtében:
a terhesség késői szakaszában növekszik a méhen belüli elhalás valószínűsége;
a szülés körüli összes halálozás egytizede okolható a dohányzással;
a spontán abortusz rizikója megnövekszik;
nő a korai burokrepedés és a koraszülés veszélye;
átlagban 250 gr-mal kisebb születési súly, kisebb fejkörfogat, és bizonyított, hogy a dohányzás okolható minden második kis súlyú újszülött súlyveszteségéért;
egyes speciális fejlődési rendellenességek kialakulásában, például
ajakelváltozások esetén, valószínűsíthető a nikotin kedvezőtlen befolyása.

A szoptatás ideje alatt. A szoptatás időszakára is kihatnak a dohányzás ártalmai. Kevesebb prolaktin (tejelválasztást segítő hormon) termelődik az anya szervezetében, így a dohányzó nőknek kb. 30%-kal kevesebb tejük van, mint a nemdohányzóknak. A dohányzással nikotin és még számtalan más káros anyag kerül az anyatejbe, ami a kellemetlen ízén kívül számos betegséget is okoz a babáknál. A dohányzás miatt várhatóan kisebb súllyal világra jött csecsemők pedig a gyengébb táplálékkal kevesebb esélyt kapnak, hogy utolérjék fejlettebb
társaikat.

99.
Hol tudok utánanézni, hogy miyen juttatások járnak a gyermekem után?
Nemzeti Erőforrás Minisztérium, Szociális, Család- és Ifjúságügyért Felelős Államtitkárság: http://www.kormany.hu/hu/nemzeti-eroforras-miniszterium/szocialis-csaladi-es-ifjusagugyert-felelos-allamtitkarsag
Magyar Államkincstár: www.allamkincstar.gov.hu
Országos Egészségbiztosítási Pénztár: www.oep.hu

100.
Az egyik barátnőm nagyon sokat szív, a harmadik hónapban van. Azt mondja a szívás nem olyan, mint az alkohol vagy a dohányzás és ezzel nem árt a babának. Az interneten olyan sokfélét lehet olvasni erről. Mi az igazság?
A várandósság ideje alatt. A marihuána használata terhesség alatt nem növeli a szülészeti komplikációkat. Néhány tanulmány felveti, hogy a várandósság alatti marihuána használat
lassíthatja a magzati növekedést, lerövidülhet a terhesség időtartama (esetleg növekedhet a koraszülés kockázata), leginkább azokban az esetekben, amikor a várandós nő rendszeresen használ marihuánát (6 vagy annál több alkalom/hét). A terhes nők általi marihuána-használatról szóló tanulmányok kevéssé meggyőzőek, mert a marihuánát használók többsége gyakran más drogokat is használ, dohányzik, alkoholt fogyaszt. A kutatásokban megnövekedett kockázatként koraszülésekről és kis születési súlyú csecsemőkről számolnak be, de ezen kockázati tényezők az alkohol és dohányzás esetén is fennállnak.
Egy várandós nő számára az a legjobb ajánlat, ha elhagyja vagy felfüggeszti a szer használatát, de ha ez nem sikerül, minimálisra csökkenti a használatot és a mennyiséget.

A szoptatás ideje alatt. Rendszeresen marihuánát használó és csecsemőjüket szoptató anyák 1 éves újszülöttjeinél csökkent motorikus mozgásokat figyeltek meg. A marihuána szívás – csakúgy, mint a dohányzás – a füst miatt és az abban található káros anyagok miatt is káros a babára. Mivel kevés bizonyíték áll rendelkezésre a szer szoptatás körüli ártalmairól, alacsony mennyiség és alkalomszerű használat esetén valószínűleg jobb nem megfosztani a babát a szoptatás védelmet jelentő előnyeitől.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése